ՀՀ զինված ուժերը դեռ ամբողջապես չի անցել նոր համազգեստի, և դատելով Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան ՊՆ-ի պարզաբանումից, դեռ պարզ էլ չէ, թե բանակի համազգեստը երբ վերջնականապես կփոխվի։
Գերատեսչության կողմից պարբերաբար հրապարակվող լուսանկարներում և տեսանյութերում երևում է, որ նոր համազգեստը կրում են գլխավոր շտաբի պետը և այլ բարձրաստիճան սպաներ, իսկ մյուսները դեռ հին համազգեստով են: Այս առնչությամբ հետաքրքրվել էինք, թե երբ է ՊՆ ղեկավարությունը փոխելու ամբողջ անձնակազմի համազգեստը՝ հաշվի առնելով, որ այդ անցումը նախատեսվում էր դեռ 2024 թվականին։
«Համազգեստների ներդրման գործընթացն ընդհանուր առմամբ պայմանավորված է ներկայումս իրականացվող զորային փորձարկման, լեկալների (կառուցվածքի), ինչպես նաև դրանց տեխնիկական բնութագրերի ուսումնասիրության արդյունքներով, ուստի փորձնական ներկրված համազգեստները հատկացվել են ՀՀ զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումների զինծառայողներին, այդ թվում` նաև ժամկետային զինծառայողներին, ինչպես նաև բարձրագույն սպայակազմին»,- պատասխանել են ՊՆ–ից։
Գերատեսչությունից վստահեցրել են, որ բանակի ամբողջ անձնակազմին նոր համազգեստով ապահովելու գործընթացը շարունակվում է, և նոր նմուշների ամբողջական ներդրման ժամկետների մասին կտեղեկացնեն, երբ ժամկետների վերաբերյալ տեղեկատվությունը լինի վերջնական ու հստակ։
Հիշեցնենք` դեռևս 2023 թվականին պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ բանակում նախաձեռնվել է համազգեստի փոփոխության գործընթաց, և աշխատանքներ են տարվում միջազգային գործընկերների հետ։ Նա նաև հայտարարեց, որ նպատակ կա ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանող նոր ռազմական համազգեստի ներդրման գործընթացն ավարտին հասցնել մինչև 2024 թվականի ավարտը։ 2025 թվականի վերջին ցուցադրվեց ամերիկյան «Milliken & Company» ընկերության կարած նոր հավաքածուների առաջին խմբաքանակը։

Полный переход ВС Армении на новую военную форму пока не состоялся, а судя по ответу Минобороны на запрос Sputnik Армения, еще неясно, когда армию окончательно переоденут. Об этом пишет Sputnik Армения.
«На фото и видео, периодически публикуемых ведомством, видно, что новую форму носят начальник Генштаба и другие высшие офицеры, а остальные все еще одеты в старую форму. В связи с этим мы поинтересовались, когда же руководство МО переоденет весь личный состав, учитывая, что полный переход на новые образцы планировался еще в 2024 году.
«Процесс внедрения новой формы в общей сложности обусловлен результатами проходящих в настоящее время войсковых испытаний, изучением лекал (структуры) и их общими техническими характеристиками. Приобретенные с целью испытаний образцы военной формы переданы военнослужащим различных подразделений, причем - как рядовому составу, так и высшему офицерскому составу», - отметили в ведомстве.
В Минобороны заверили, что процесс обеспечения всего личного состава армии новой формой продолжается. Ведомство добавило, что «должным образом проинформирует» о сроках полного внедрения новых образцов, когда сроки эти будут определены», - отмечает СМИ.
Напомним, что еще в 2023 году министр обороны Армении Сурен Папикян заявил в парламенте, что в армии инициирован процесс смены формы и ведется работа с международными партнерами. Он также заявил, что процесс внедрения новой военной формы, соответствующей стандартам НАТО, запланировано завершить до конца 2024 года. В конце 2025 года была продемонстрирована первая партия новых комплектов, сшитых американской компанией «Milliken & Company».