Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեն որևէ մեկի, այդ թվում՝ Կառավարության սեփականությունը չէ։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում, օգոստոսի 12-ին հայտարարել է այդ պաշտոնի թեկնածու, «Ուժեղ Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Հայկ Ֆարմանյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ միջոցների արդյունավետ կառավարումը պետք է լինի բոլոր խորհրդարանականների ուշադրության կենտրոնում։
«Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովը այն սակավաթիվ հանձնաժողովներից է, որտեղ, անկախ քաղաքական տարաձայնություններից և հակասություններից, համոզված եմ, կիշխի համաձայնության մթնոլորտ։ Կա մեկ կարմիր գիծ՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեն և հարկատուների վճարած գումարները։ Պետական բյուջեն որևէ մեկի սեփականությունը չէ, այդ թվում՝ Կառավարության սեփականությունը։ Կարծում եմ, որ պետական բյուջեի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ցանկացած քայլ և ցանկացած օրինագիծ յուրաքանչյուր պատգամավոր պետք է ընկալի պատասխանատվության բարձրագույն մակարդակով», - ասել է Ֆարմանյանը։
Նա ընդգծել է, որ բյուջետային միջոցների արդյունավետ օգտագործումը պետք է ապահովվի խորհրդարանական վերահսկողության միջոցով։
«Բյուջեի յուրաքանչյուր թվի՝ յուրաքանչյուր միլիոնի և միլիարդի հետևում, կանգնած է կոնկրետ շահառու, և առաջին հերթին՝ Հայաստանի Հանրապետության հարկատուները։ Այդ թվերի հետևում կանգնած են նրանք, նրանց աշխատանքի արդյունքը, և մենք պարտավոր ենք ապահովել այնպիսի խորհրդարանական վերահսկողություն, որը միտված կլինի պետական բյուջեի միջոցների արդյունավետ կառավարմանը», - նշել է թեկնածուն։

Государственный бюджет Республики Армения не является собственностью кого-либо, в том числе Правительства. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса об избрании председателя постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявил 12 августа кандидат на эту должность, депутат от оппозиционного блока «Сильная Армения» Айк Фарманян.
По словам депутата, эффективное управление средствами должно находиться в центре внимания всех парламентариев.
«Постоянная парламентская Комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам – одна из немногих комиссий, где, независимо от политических разногласий и противоречий, я уверен, будет царить атмосфера консенсуса. Есть одна красная линия – государственный бюджет Республики Армения и деньги, уплаченные налогоплательщиками. Государственный бюджет не является чьей-либо собственностью, в том числе собственностью Правительства. Считаю, что любой шаг и любой законопроект, направленный на повышение эффективности управления государственным бюджетом, каждый депутат должен воспринимать с высочайшим уровнем ответственности», - сказал Фарманян.
Он подчеркнул, что эффективное использование бюджетных средств должно обеспечиваться посредством парламентского контроля.
«За каждой цифрой в бюджете – каждым миллионом и миллиардом – стоит конкретный адресат, и, прежде всего, это налогоплательщики Республики Армения. За этими цифрами стоят они, результат их труда, и мы обязаны обеспечить такой парламентский контроль, который будет направлен на эффективное управление средствами государственного бюджета», - отметил кандидат.