ՀՀ առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ գաջեթների և համացանցի ազդեցությունը երեխաների վրա յուրաքանչյուր տարիքային փուլում տարբեր է, քանի որ յուրաքանչյուր տարիքում փոխվում են երեխայի հոգեբանական, ճանաչողական և սոցիալական կարիքները։
1–3 տարեկան (վաղ մանկություն)
Այս տարիքում երեխան ճանաչում է աշխարհը խաղի, շարժման և մեծահասակների հետ անմիջական շփման միջոցով։ Էկրանի երկարատև օգտագործումը կարող է դանդաղեցնել խոսքի ու շարժողական զարգացումը, թուլացնել ծնող-երեխա կապը, ինչպես նաև դառնալ հուզական կախվածության և քնի խանգարումների առաջացման պատճառ։
4–6 տարեկան (նախադպրոցական տարիք)
Առաջատար գործունեությունը դերային խաղն է, որի միջոցով զարգանում են երևակայությունը, խոսքը և սոցիալական հմտությունները։ Գաջեթների չափից ավելի օգտագործումը կարող է սահմանափակել ստեղծագործական խաղը, նվազեցնել կենդանի շփումը և բացասաբար անդրադառնալ ուշադրության ու վարքի վրա։
7–13 տարեկան (դպրոցական և կրտսեր դեռահաս տարիք)
Այս փուլում մեծանում է ուսման, ընկերների և թվային միջավայրի դերը։ Սոցիալական ցանցերի և առցանց խաղերի չվերահսկվող օգտագործումը կարող է հանգեցնել ուսման առաջադիմության նվազման, ֆիզիկական պասիվության, ինքնագնահատականի խնդիրների, տագնապի և կիբերբուլինգի ռիսկի առաջացման։
14–17 տարեկան (դեռահասություն)
Դեռահասության շրջանում ձևավորվում են ինքնությունը, արժեքային համակարգը և ինքնուրույնությունը։ Սմարթֆոնը հաճախ դառնում է շփման և ինքնարտահայտման հիմնական միջոց, իսկ դրա չափից ավելի օգտագործումը կարող է նպաստել քնի խանգարումների, տագնապային և դեպրեսիվ վիճակների, իրական շփումների նվազման և վարքային կախվածությունների ձևավորմանը։
Կարևոր է հիշել
Երեխայի զարգացումը փուլային և շարունակական գործընթաց է։ Գաջեթների օգտագործումը պետք է համապատասխանի երեխայի տարիքին, զարգացման առանձնահատկություններին և լինի մեծահասակների վերահսկողության ներքո։ Հավասարակշռված առօրյան, կենդանի շփումը, խաղը, ֆիզիկական ակտիվությունը և բավարար քունը կարևոր նախապայմաններ են երեխայի առողջ հոգեբանական զարգացման համար:

Воздействие гаджетов и интернета на детей различается на каждом возрастном этапе, поскольку в каждом возрасте меняются психологические, познавательные и социальные потребности ребенка.  Об этом говорится в сообщении Министерства здравоохранения Армении.
«1–3 года (раннее детство)
В этом возрасте ребенок познает мир через игру, движение и непосредственное общение со взрослыми. Длительное использование экрана может замедлить развитие речи и моторики, ослабить связь между родителями и ребенком, а также стать причиной формирования эмоциональной зависимости и нарушений сна.
4–6 лет (дошкольный возраст)
Ведущей деятельностью является ролевая игра, посредством которой развиваются воображение, речь и социальные навыки. Чрезмерное использование гаджетов может ограничить творческую игру, сократить живое общение и негативно сказаться на внимании и поведении.
7–13 лет (школьный и младший подростковый возраст)
На этом этапе возрастает роль учебы, друзей и цифровой среды. Неконтролируемое использование социальных сетей и онлайн-игр может привести к снижению успеваемости, физической пассивности, проблемам с самооценкой и риску кибербуллинга.
14–17 лет (подростковый возраст)
В подростковом возрасте формируются идентичность, система ценностей и самостоятельность. Смартфон часто становится основным средством общения и самовыражения, а его чрезмерное использование может способствовать нарушениям сна, тревожным и депрессивным состояниям, сокращению реального общения и формированию поведенческих зависимостей.
Важно помнить
Развитие ребенка - это поэтапный и непрерывный процесс. Использование гаджетов должно соответствовать возрасту ребенка, особенностям его развития и находиться под контролем взрослых. Сбалансированный распорядок дня, живое общение, игра, физическая активность и достаточный сон являются важными предпосылками для здорового психологического развития ребенка», - говорится в сообщении.