Ջրային ոլորտում խնդիրների մի հսկայական հատվածը կապված է մեր ընդհանուր քամահրական վերաբերմունքի հետ ջրի նկատմամբ։ Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 4–ին, Դիլիջանում ընթացող «Ջրային ոլորտի բարեփոխումներ 2026-2031» թեմայով աշխատաժողովի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մարդիկ մտածում են՝ «դե ջուր ա էլի, ի՞նչ առանձնահատուկ բան կա»։ Այսօր Հայաստանում ջրի սակագները արտահայտում են մեր վերաբերմունքը ջրի նկատմամբ։ Մենք ապրում ենք Հայաստանում, որը խորհրդային հետագիծ ունի, որտեղ արձանագրված է եղել, որ ջուրը ձրի է կամ շատ էժան է, բայց ջուրը ձրի կամ շատ էժան չի եղել երբեք։
Իմ նշած պրոբլեմների մի զգալի մասը, ներառյալ խմելու ջրի մատակարարման քանակի և որակի հետ կապված, Խորհրդային Միությունում էլ եղել են։ Իմ նշած շղթան մենք չենք ամբողջացնի, եթե այս ամեն ինչի հիմքում չլինի համակարգի ծախսարդյունավետության բանաձևի որոշումը։
Նախ պետք է օբյեկտիվ սակագին որոշել և անդրադառնալ, թե այդ սակագնի որ մասը, ով ինչպես պետք է վճարի։ Այսինքն սակագինը մի խնդիր է, սակագրի վճարման բանաձևերը երկրորդ խնդիրն են։
Հաջորդը մենք պետք է ի վերջո, ջրի շուկան ազատականացնենք։ Այսօր մենք նույն ոռոգման ոլորտում գին ենք սահմանել, որի ուղիղ կեսը կառավարությունը սուբսիդավորում է, բայց սահմանված գինը չի արտահայտում իրականությունը։
Կա նաև ուրիշ պրոբլեմ, այսօր Հայաստանում կան տնտեսվարողներ և ներդրողներ, որոնք ասում են՝ մենք վճարում ենք ջրի համար, վաճառեք մեզ ջուր։ Իրականում այս հնարավորությունները ՀՀ–ում սահմանափակ են առնվազն մեր ունեցած կանոնակարգերի պատճառով։ Մենք պետք է նաև կարողանանք ջրի շուկա ձևավորել, և սա է այն բարեփոխումը, որը նաև ջրային ոլորտում մասնավոր ներդրումների խթան կհանդիսանա։ Որովհետև եթե լինի հնարավորություն և համակարգ և որոշակի քաղաքական ուղերձ, որ կարող են ներդրումներ լինել ջրի ոլորտում և ոռոգման ջուրը, մասնավորապես, կարող է շուկայական հարաբերությունների առարկա լինել, սա նույնպես կարող է էականորեն փոխել իրադրությունը և ընկալումը և վերաբերմունքը»,–ասաց վարչապետը։

Огромная часть проблем в водной сфере связана с нашим общим пренебрежительным отношением к воде. Об этом заявил в ходе проходящего в Дилижане семинара на тему «Реформы водного сектора 2026–2031» 4 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Люди думают: ну, вода и вода, что тут особенного? Сегодня тарифы на воду в Армении выражают наше отношение к воде. Мы живем в Армении, в которой советская траектория, где было закреплено, что вода бесплатнаяя или очень дешевая, но вода никогда не была бесплатной или очень дешевой.
Значительная часть упомянутых мною проблем, включая связанные с объемом и качеством снабжения питьевой водой, существовала и в Советском Союзе. Мы не завершим обозначенную мною цепочку, если в основе всего этого не будет определение формулы расходной эффективности системы.
Прежде всего нужно определить объективный тариф и рассмотреть, какую часть этого тарифа и кто именно должен платить? То есть тариф - это один вопрос, а формулы оплаты тарифа - второй вопрос.
Далее мы должны, наконец, либерализовать рынок воды. Сегодня мы и в той же сфере орошения установили цену, половину которой напрямую субсидирует правительство, однако установленная цена не отражает реальность.
Существует и другая проблема. Сегодня в Армении есть хозяйствующие субъекты и инвесторы, которые говорят: мы платим за воду, продайте нам воду. На самом деле эти возможности в Армении ограниченные как минимум из-за действующих у нас регламентов. Мы также должны суметь сформировать рынок воды, именно эта реформа станет стимулом и для частных инвестиций в водную сферу. Потому что если будет возможность, система и определенный политический сигнал о том, что инвестиции в водную сферу возможны и что оросительная вода, в частности, может стать предметом рыночных отношений, то это тоже может существенно изменить ситуацию, восприятие и отношение», - заключил премьер-министр.