Հայաստանում որոշակի առաջընթաց է նկատվել հանրահավաքների ազատությունն ապահովելու հարցում. հանվել է Երեւանի Ազատության հրապարակում հանրային միջոցառումներ անցկացնելու արգելքը: Այդ մասին ասվում է Amnesty International-ի` 2011 թվականին աշխարհում մարդու իրավունքների պահպանության զեկույցում:
Բացի այդ  «Հավաքների ազատության մասին» օրենքն ընդունվեց ավելի կատարելագործված խմբագրությամբ: Սակայն, ինչպես նշվում է փաստաղթղթում, իրավակիրառական պրակտիկան, որը կապված է խաղաղ հավաքներ կազմակերպելու իրավունքի հետ, մնում է անհանգստության առարկա: Պահպանվում է անհանգստությունը Հայաստանում խոշտանգումների եւ դաժան վերաբերմունքի այլ տեսակների կիրառման հետ կապված:
Հարեւան Ադրբեջանում, իրավապաշտպանների գնահատմամբ, 2011-ին հակակառավարական հանրահավաքները, փաստացի հայտարարվել են օրենքից դուրս, իսկ ընդդիմադիրների կողմից բողոքի ակցիաներ անցկացնելու փորձերը բռնությունների եւ սպառնալիքների նոր ալիք են առաջացրել երկրում:
«Կոռուպցիայի դեմ եւ հանուն քաղաքացիական իրավունքների եւ քաղաքական ազատությունների հանրահավաքները, որոնք նախատեսվել էին մարտին եւ ապրիլին, իշխանություններն անհիմն արգելել են, ապա ցրել դրանք ուժի կիրառմամբ, թեեւ դրանք խաղաղ բնույթ էին կրում: Քննադատաբար տրամադրված հասարակական կազմակերպությունները եւ լրագրողները լուրջ բարդությունների են հանդիպել: 5 իրավապաշտպան կազմակերպություններ փակվել են, իսկ մի քանի լրագրողների հայտնել են, որ բողոքի ակցիաներից հետո իրենց սկսել են սպառնալ եւ ճնշել»,-ասված է փաստաթղթում:
Վրաստանում իրավապաշտպաններն ուշադրություն են դարձրել 2011-ին հանրահավաքները ցրելիս ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման փաստին: Ըստ այդմ, Վրաստանի իշխանությունները միջոցներ չեն ձեռնարկել սեփականության իրավունքի վերականգնման ուղղությամբ, որի արդյունքում խախտվել են 1990-ականներին Վրաստանը լքած էթնիկ աբխազների ու օսերի վերադառնալու իրավունքը:
Բացի այդ, ՄԱԿ-ի կամայական ձերբակալությունների հարցով աշխատանքային խումբը 2011-ի հունիսին Վրաստանում բարձրացրել է մի շարք հարցեր` կապված այդ երկրում դատական համակարգի գործունեության, այդ թվում դատախազությունների աշխատանքի, հաճախակի կալանավորման դիմելու փաստերի հետ:
Amnesty International-ի Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի ծրագրերի տնօրեն Ջոն Դալհիզենը հայտարարել է, որ նախկին ԽՍՀՄ բոլոր երկրներում էլ մարդու իրավունքները ոտնահարվում են:
«Եթե դիտարկենք այդ երկրները, կտեսնենք ցավալի պատկեր կապված խոսքի ազատությունը չհարգելու, այլ կարծիք հայտնողների ձայնը ճնշելու եւ իշխանությունների իրական ներկայացուցչականության բացակայության հետ»,- ասել է նա:

В Армении наметились некоторые подвижки в вопросе соблюдения свободы собраний, был отменен запрет на проведение общественных мероприятий на площади Свободы в Ереване. Об этом говорится в докладе Amnesty International по соблюдению прав человека в мире за 2011 год.
Кроме того, закон «О свободе собраний» был принят в более совершенной редакции. Однако, отмечается в документе, правоприменительная практика, связанная с правом на свободу мирных собраний, оставалась предметом озабоченности. Сохранялась обеспокоенность в связи с применением в Армении пыток и других видов жестокого обращения.
В соседнем Азербайджане, по оценке правозащитников, в 2011 году антиправительственные митинги фактически были объявлены вне закона, а попытки протеста со стороны горстки оппозиционеров вызвали лишь новую волну репрессий и запугивания.
«Митинги против коррупции и за расширение гражданских прав и политических свобод, запланированные на март и апрель, власти безосновательно запретили, а затем разогнали с применением силы, несмотря на мирный характер этих выступлений. Критически настроенные НПО и журналисты столкнулись с неприятностями. Пять правозащитных организаций были закрыты, а несколько журналистов сообщили, что сразу после протестов их стали запугивать и всячески притеснять», - говорится в документе.
В Грузии правозащитники обратили внимание на применение полицией чрезмерной силы для разгона демонстраций в течение 2011 года
Кроме того, говорится в докладе, грузинские власти также не приняли мер по реституции собственности, что ущемляло право на возвращение этнических абхазов и осетин, вынужденных покинуть Грузию в 1990-х годах.
Также по итогам визита в Грузию в июне Рабочая группа ООН по произвольным задержаниям подняла ряд вопросов, вызывающих обеспокоенность в связи с функционированием судебной системы в Грузии, в том числе о роли прокуроров, крайне низком числе оправдательных приговоров, а также о чрезмерном применении такой меры пресечения, как содержание под стражей.
Как заявил на презентации доклада AI по соблюдению прав человека в мире за 2011 год директор программы Amnesty International (AI) по Европе и Центральной Азии Джон Дальхизен, права человека нарушаются во всех странах бывшего Советского Союза.
Он отметил, что в меньшей степени нарушаются права в Балтийских странах, хотя и там есть группы населения, которые недовольны существующее ситуацией.
По словам Дальхизена, очень трудно назвать хотя бы одну страну СНГ, которая бы не обманула ожиданий своих граждан, которые они испытывали двадцать лет назад.
«Если посмотреть на все эти страны, то мы увидим печальную картину неуважения к праву на свободу выражения, подавление всех несогласных голосов и отсутствие реальной представительной власти» - указал он, передает РИА Новости.