Վեջին օրերին Վանաձորում հաճախակիացել են սնկային թունավորման դեպքերը: Միայն այս տարի Մարզի տարածքում արձանագրվել է սնկային թունավորման 7 դեպք` 13 տուժածով, որից 6-ը Վանաձորում, մեկը` Թումանյանի տարածաշրջանում: NEWS.am-ի Լոռիի թղթակցի հետ զրույցում Առողջապահության նախարարության հիգիենիկ հակահամաճարակային տեսչության Լոռիի մարզային կենտրոնի տնօրեն Կարինե Միրզոյանն անանգստացնող համարեց վերջին ամսում ստեղծված իրավիճակը, նշելով, որ գրեթե բոլոր դեպքերը գրանցվել են այս ամիս:
«Բոլոր արձանագրված դեպքերի համաճարակաբանական հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ բոլորն օգտագործել են սեփական նախաձեռնությամբ հավաքած եւ տնային պայմաններում պատրաստած եւ օգտագործած սունկը»,-ասաց նա, հավելելով, որ ուտելի սունկը ոչ ուտելիից տաբերելը շատ դեպքերում նուրբ մասնագիտական գործ է ու միայն լավ մասնագետը կարող է տարբերակել դրանք:
Մարզի գլխավոր համաճարակաբանի փոխանցմամբ, վերջին դեպքերը բավականին ծանր կլինիկական պատկերով են արտահայտվել, ու միայն հմուտ բժիշկների ջանքերով է հնարավոր եղել փրկել նրանց կյանքը:
Կարինե Միրզոյանը բնակչությանը կոչ արեց զերծ մնալ պատահական սնկեր օգտագործելուց, հորդորելով օգտագործելուց հետո եթե նույնիսկ չնչի կասկածներ կան առողջության վատթարացման հետ կապված, անմիջապես դիմել բժշկի` զերծ մնալով ինքնաբուժումից:

YEREVAN. - Mushroom poisoning cases increased recently in Armenia’s Vanadzor city. Total of 7 cases, with 13 people involved, were registered in the Lori Region of Armenia, head of the Lori section of Hygienic and Anti-Epidemic department at the Armenian Ministry of Healthcare Karine Mirzoyan told Armenian News-NEWS.am adding almost all the cases were registered in July.
"All the studied cases revealed that people used mushrooms picked up by them and prepared at home," she said and added only experts can differentiate between mushrooms.
As a matter of fact, the recent poisoning cases were critical and doctors could hardly manage to save the suffered people’s lives.
Mirzoyan called population to avoid eating unknown mushrooms, and in case of suspects of being poisoned to turn immediately to the doctor.