Մամուլի ազգային ակումբը հայտարարություն է տարածել՝ իր վրդովմունքը հայտնելով «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին ազատազրկման դատապարտող դատավճռի կապակցությամբ:
«Զանգվածային անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքը իրականում ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ լրագրողի կողմից Մարդու իրավունքների համընդհանուր Հռչակագրի 19-րդ հոդվածով իրեն վերապահված` համոզմունքներ ունենալու, դրանց հավատարիմ մնալու, գաղափարներ ստանալու եւ տարածելու իրավունքի իրացում, ինչի համար Նիկոլ Փաշինյանը վճարելու է 7 տարվա ազատազրկմամբ»,- նշել են Մամուլի ազգային ակումբի պատասխանատուներն ու հավելել, որ դատարանի նման վճիռը լրագրողների մոտ մասնագիտական գործունեության հանդեպ վախ սերմանելու եւ ինքնագրաքննությունը խորացնելու նպատակ ունի:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ հունվարի 19-ին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը 7 տարվա ազատազրկման է դատապարտել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին: Վերջինս մեղադրվում էր քր.օր.-ի 316-1 (Բռնություն իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ) եւ 225-1 (Զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում) հոդվածներով, իբր 2007թ. հոկտեմբերի 23-ին հարվածել է մի ոստիկանի, իսկ 2008թ. մարտի 1-ին կազմակերպել է զանգվածային անկարգություններ Մյասնիկյանի արձանի մոտ: Դատավորը Փաշինյանին արդարացրել է 316-1 հոդվածով, իսկ 225-ով դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման:

“Accusations of fomenting unrests are nothing but an execution of the right on having beliefs under the Human rights declaration article 19, adherence to them, getting and spreading ideas by journalist, for which Nikol Pashinyan will pay with 7 years of his life,” the statement reads. The verdict aims at filling the journalists with dread towards the professional activities and deepening of censorship, the authors add.
Yesterday, Jan.19, the verdict against oppositional Haykakan Zhamanak daily chief editor Nikol Pashinyan was delivered in the Nork-Marash district court. He was accused of organization of mass unrests and use of force against a policeman.
Pashinyan was acquitted by the court under RA Criminal Code article 316 (use of force against authority), however he was sentenced to seven years’ imprisonment under the 255 article (organization of mass riots).