Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանում թեեւ չի հաստատվել Հայաստանի պատվիրակության կազմը, սակայն նա պահպանում է քվեարկելու իրավունքը։ Այս մասին հունվարի 25-ին հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության նախագահ, Հանրապետական կուսակցության անդամ Դավիթ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, հայկական պատվիրակության անդամները պահպանում են քվերարկելու իրավունքը եւ շարունակելու են մասնակցել նստաշրջանի աշխատանքներին, մինչեւ հանձնաժողովը հունվարի 28-ին կքննարկի պատվիրակության հարցը։
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ-ի հայկական պատվիրակության կազմը փոփոխության էր ենթարկվել հունվարի 15-ին։ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մշտական պատվիրակության անդամների շարքերից հանել էր ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Զարուհի Փստանջյանի անունը եւ հրաժարվել էր ֆինանսավորել նրա հետագա գործուղումները։

Армянская делегация в ПАСЕ хоть и не утверждена на зимней сессии организации, однако сохранила право голосования. Об этом 25 января заявил руководитель армянской делегации в ПАСЕ, член Республиканской партии Армении(РПА) Давид Арутюнян.
По его словам, члены армянской делегации сохраняют право голосовать и участвовать в работах сессии до обсуждения вопроса в комиссии по процедурам, которое состоится в четверг, 28 января.
Напомним, что состав армянской делегации в ПАСЕ был изменен 15 января. Спикер парламента Армении Овик Абрамян исключил из списка постоянных членов армянской делегации в ПАСЕ представителя оппозиционной партии «Наследие» Заруи Постанджян и распорядился далее не финансировать и не организовывать ее командировок.