Հայաստանում ճապոնական կինոյի փառատոնի անցկացումից հետո միանշանակ աճել է հետաքրքրությունը Ճապոնիայի մշակույթի եւ արվեստի հանդեպ: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնել է հայ-ճապոնական «Խիկարի» գիտակրթական մշակութային կենտրոնի փոխնախագահ եւ ճապոներենի ուսուցիչների ասոցիացիայի անդամ Ռուզան Խոջիկյանը:
«Մեզ անընդհատ զանգահարում են, հետաքրքրվում կենտրոնի աշխատանքներով, ցանկանում են իմանալ ավելին: Մենք բաց ենք բոլորի համար, ով սիրում եւ հետաքրքրվում է Ճապոնիայով: Ներկայումս մեր «սաները» տարբեր տարիքի եւ մասնագիտության տեր մարդիկ են»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 2-6-ին, Երեւանում եւ Գյումրիում անցկացված ճապոնական կինոյի փառատոնին, Խոջիկյանը նշել է իրենց կազմակերպությունում Ճապոնիայի ներկայացուցիչների մեծ ներդրումը: Փառատոնի շրջանակներում ներկայացվել են օրիգամի եւ իկեբանա: Իկեբանան պատրաստել էր Հիսակո Նայտոն, ով արդեն մեկ տարի է, ապրում է Երեւանում եւ ճապոներեն է դասավանդում Ռուս-հայկական (սլավոնական) համալսարանում:
Փառատոնի բացման ժամանակ հնչած երաժշտության հեղինակը երիտասարդ ճապոնուհի Սակոտո Իսիձեն է: «Հին ժամանակներ» ստեղծագործությունը գրվել է ստոիկյան ոճով: Ցավոք, Հայաստանում չկան համապատասխան երաժշտական գործիքներ, ուստի որոշվել է օգտագործել դասական գործիքներ:
«Հույս ունենք, որ հետագայում Իսիձե սանի ստեղծագործությունները բազմիցս կհնչեն Հայաստանի բեմերում»,-ամփոփել է Ռոզան Խոջիկյանը:

YEREVAN. – After the Japanese film festival that was held in Armenia, there is a growing interest in the country toward Japanese culture and art, “Khikari” Armenian-Japanese Cultural Center Deputy Director and member of the Association of Teachers of Japanese, Ruzan Khojikyan told Armenian News-NEWS.am.
Reflecting on the Japanese film festival, which was held in the capital city Yerevan and in Gyumri city from November 2 to 6, Khojikyan informed that the Japanese arts of origami (paper folding) and ikebana (formal flower arrangement) likewise were presented during the event. The ikebana was prepared by Hisako Naito, who lives in Yerevan for already a year and teaches Japanese at the Russian-Armenian (Slavonic) University.
Young Japanese musician Sakoto Isidze was the composer of the music that was performed during the festival’s official opening. “We are hopeful that in the future Isidze’s compositions will be performed at Armenia’s stages on numerous occasions,” Ruzan Khojikyan concluded.