Մեզ համար նախագահի թիվ մեկ թեկնածուն Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն է, չնայած որ ՀԱԿ-ում շատ թեկնածուներ կան։ Այդ մասին Հայոց համազգային շարժման 17-րդ համագումարում հայտարարել է ՀԱԿ կազմում գտնվող Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության առաջնորդ, ՀԱԿ պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահին իրեն միայն մտահոգում է նախագահական ընտրություններում ՀԱԿ-ի մասնակցության ձեւաչափը. «2008թ. քաղաքական ընդդիմադիր ուժերը կարողացան միավորվել միայն Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի անձի շնորհիվ, որը կարողացավ բոլորին համախմբել իր շուրջը։ ՀԱԿ-ը պատասխանատու է ժողովրդի ճակատագրի համար, եւ ժողովուրդը կարող է հաղթել նախագահական ընտրություններում, եթե չհուսալքվի»։
Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ ՀԱԿ-ը ժողովրդին աղետալի դրության մեջ թողնելու եւ հույսից զրկելու իրավունք չունի։ Հայ ժողովրդին հույսից չզրկելու համար Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը պետք է մասնակցի նախագահական ընտրություններին։
Նշենք, որ ոչ ՀՀՇ-ն, ոչ ՀԱԿ-ը չեն կողմնորոշվել 2013թ. փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին իրենց մասնակցության ձեւաչափի հարցում, թեեւ դեկտեմբերի 25-ից սկսվում է թեկնածուների պաշտոնական առաջադրման գործընթացը։

YEREVAN. – For us, the number-one candidate for the forthcoming elections is First President, and opposition bloc Armenian National Congress (ANC) leader, Levon Ter-Petrosyan. ANC MP and Social-Democratic Hnchakyan Party (SDHP) Chairwoman Lyudmila Sargsyan stated this during 17th congress of the opposition Armenian National Movement (ANM) party.
“In [the] 2008 [presidential elections], the political opposition forces were able to unite solely around the person of Levon Ter-Petrosyan. ANC is accountable for the fate of the people and the people can win in the presidential elections, if they are not disenchanted,” she said.
Also, the SDHP leader noted that Levon Ter-Petrosyan should run for president so as not to deprive the Armenian people of hope.
To note, even though the formal nominations for next February’s presidential elections can be submitted as of December 25, neither ANM nor ANC have yet decided on the format of their participation in this voting.