Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Բեռլինի գիտությունների ակադեմիայի (այժմ այն կոչվում է Գիտությունների Բեռլինի Բրանդենգուրգյան ակադեմիա) ասպիրանտուրայում եւ դոկտորանտուրայում ուսանելու ժամանակ չի կարողացել «մարքսիզմ-լենինիզմից» անգամ «3» ստանալ: Այս մասին գրել է Der Spiegel-ը: Թերթի փոխանցմամբ, Մերկելը «մարքսիզմ-լենինիզմից» երեք է ստացել ասպիրանտուրայում, ինչպես նաեւ երեք տարի անց այդ առարկայից դիսերտացիա գրելիս: Իսկ ահա Ֆիզիկայից նա «4» է ստացել, որի արդյունքում 1986 թվականին նա հաջողությամբ պաշտպանել է դոկտորական թեզը` քվանտային ֆիզիկայից եւ զբաղվել է գիտությամբ՝ ընդհուպ մինչեւ Բեռլինի պատի փլուզումը: Այդ պատմական իրադարձությունից հետո, նա սկսել է զբաղվել քաղաքականությամբ:
Գերմանական թերթը Մերկելի գնահատականների մասին տեղեկություններն ստացել է դատական ճանապարհով, քանի որ Գերմանիայի կանցլերը չի ցանկացել, որպեսզի դրանք հրապարակվեն մամուլում:
Հիշեցնենք, որ Արեւելյան Գերմանիայում, ինչպես նաեւ ԽՍՀՄ-ում, բոլոր բուհերում «մարքսիզմ-լենինիզմը» պարտադիր առարկա էր: Ավելին, ԳԴՀ-ում ասպիրանտուրայում սովորողները այդ առարկան խորացված էին անցնում:
Անգելա Մերկելը, ում հայտնի Forbes ամսագիրը 4 տարի անընդմեջ համարում է աշխարհի ամենաազդեցիկ կինը, Գերմանիայի կանցլերն է 2005 թվականից:

Канцлер Германии Ангела Меркель не сумела получить больше тройки по марксизму-ленинизму во время учебы в аспирантуре и докторантуре Берлинской академии наук (сейчас Берлинско-Бранденбургская академия наук), сообщает AFP со ссылкой на публикацию в Der Spiegel.
По данным издания, Меркель получила тройку по марксизму-ленинизму как в аспирантуре, так и за диссертацию по предмету, написанную через три года после окончания курса. В то же время по физике Меркель получила четверку. Впоследствии, в 1986 году, Меркель успешно защитила докторскую по квантовой физике и занималась наукой вплоть до падения Берлинской стены, когда ее сфера деятельности сменилась на политическую.
Как подчеркивает агентство, чтобы ознакомиться с университетскими оценками Меркель, Der Spiegel пришлось добиться этого права в суде: канцлер не хотела разглашать информацию о своем академическом прошлом.
В коммунистической Восточной Германии, как и в СССР, марксизм-ленинизм был обязательной дисциплиной для изучения во всех вузах. Более того, в ГДР учащимся в аспирантуре приходилось проходить углубленный курс этого предмета.
Ангела Меркель, которую авторитетный журнал Forbes четыре года подряд называет самой влиятельной женщиной в мире, является федеральным канцлером Германии с ноября 2005 года. Как отмечает The Local, в прошлом Меркель неоднократно критиковали, вменяя ей сочувствие коммунистической идеологии ГДР.