Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ-ից, Հոլանդիայից եւ Գերմանիայից բերվելիք Patriot հրթիռային համալիրների տեղակայման կապակցությամբ։
Թուրքական Sabah-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ հիշեցվել է, թե Թուրքիան 2012-ի նոյեմբերի 21-ին ՆԱՏՕ-ից պահանջել էր թուրք ժողովրդի եւ հողերի պաշտպանության համար Patriot հրթիռային համալիրներ տրամադրել, որից շատ չանցած՝ դեկտեմբերի 4-ին ՆԱՏՕ-ում որոշում է կայացվել, որ ԱՄՆ-ը, Հոլանդիան եւ Գերմանիան երկուական մարտկոց Patriot կուղարկեն Թուրքիա։
Հայտարարության մեջ նշվել է, որ Գերմանիայից եկող մարտկոցները կտեղադրվեն Քահրամանմարաշում (Մարաշ), Հոլանդիայից եկողները՝ Ադանայում, ԱՄՆ-ից եկողները՝ Գազիանթեփում (Այնթափ)։

The Turkish Foreign Ministry issued a statement on deployment of components of Patriot anti-missile system received from the U.S., the Netherlands and Germany.
As the Turkish publication Sabah informs, the message of the Turkish Ministry of Foreign Affairs stated:
“On November 21, 2012 Turkey, in order to ensure the security of her people and the territory, has asked NATO for air defense systems “Patriot”, after which NATO decided on December 4, that the United States of America, the Netherlands and Germany will send to Turkey two Patriot batteries each.”
The report also notes that the batteries provided by Germany are installed in Kahramanmaraş (Marash), the Dutch ones in Adana, the U.S. ones in Gaziantep (Aintab).