ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթեյնբերգի այցը տարածաշրջան ղարաբաղյան հակամարտության հետ առնչություն չունի: Այդ մասին փետրվարի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Ըստ փորձագետի՝ Ջեյմս Սթեյնբերգը Օբամայի վարչակազմի նոր դեմքերից է, բայց նաեւ հրաշալի ծանոթ է տարածաշրջանին: «Նա այցելելու է Երեւան, Թբիլիսի, բայց ոչ Ադրբեջան: Սա ցույց է տալիս, որ նրա օրակարգն ու առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղին չի վերաբերում»,- նշել է Կիրակոսյանն ու հավելել. «Նրա մեսիջն ուղղված է Թուրքիային՝ արագացնելու հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման գործընթացը: Նաեւ հիշեցնելու է Թուրքիային, որ սպասելիքները միայն նրանից են»:
Հիշեցնենք, որ այսօր Երեւան է ժամանում ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթեյնբերգը, որը հանդիպելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Ամերիկացի դիվանագետը կայցելի նաեւ Թբիլիսի՝ բանակցելու համար Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի եւ ընդդիմության ղեկավարների հետ, իսկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին Սթեյնբերգը կհանդիպի Մյունխենում:

“U.S. Deputy Secretary of State James Steinberg’s visit to the region has nothing to do with the Nagorno-Karabakh conflict,” Director of the Armenian Center for National and International Studies Richard Giragosian told reporters.
Steinberg is a new official in Obama Administration, but he is well aware of the region, the expert said. He will visit Yerevan and Tbilisi, but not Azerbaijan, which is evidence his mission has nothing to do with Karabakh. His message is addressed to Turkey to accelerate Armenia-Turkey Protocols’ ratification process, Giragosian said. Steinberg will also remind Turkey that it is expected to act.
February 4, James Steinberg starts his visit to Armenia. He will hold meetings with RA President Serzh Sargsyan and Foreign Minister Edward Nalbandian. Thereafter, the U.S. diplomat will leave for Tbilisi to meet Georgian President Mikheil Saakashvili and opposition representatives. February 5, Steinberg will arrive in Munch to participate in the conference and meet with Azerbaijani President Ilham Aliyev and Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu.