Ըստ AP գործակալության տվյալների` Ուգո Չավեսի կրտսեր եղբայր,  Վենեսուելայի Ազգային էլեկտրաէներգետիկական ձեռնարկության նախագահ Արհենիս Չավեսը հայտնել է, որ Ուգո Չավեսը շուտով հայրենիք կվերադառնա:
Ընդ որում, վերադարձի հստակ ամսաթիվը կախված է Չավեսի առողջական վիճակից: Նախագահի բարեկամը հավելել է, որ վերջին ժամանակերս Վենեսուելայի առաջնորդի ապաքինումը վիրահատությունից հետո լավ է ընթանում:
Միաժամանակ, Corpoelec Ազգային էլեկտրաէներգետիկական պետական ձեռնարկության կայքում հայտնվել է տվյալ տեղեկատվության հերքումը:
«Արհենիս Չավեսը հերքում է ավելի վաղ ԱՄՆ-ի AP գործակալության տարածած այն տեղեկատվությունը, թե իբր իր եղբայրը` հանրապետության նախագահ Ուգո Չավեսը, մոտ ժամանակներս երկիր կվերադառնա», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Նախագահի եղբայրը նշել է, որ նախագահի առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկությունների հրապարակումը «կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչների իրավասությունն է»:
Միաժամանակ, Վենեսուելայի նախագահի առողջության վերաբերյալ Twitter-ում հուսադրող լուրեր է հայտնել նաեւ Վենեսուելայի արտգործնախարար Էլիաս Խաուան:  Հունվարի 21-ին Հավանա այցի ժամանակ նա Կուբայի իր գործընկեր Բրունո Ռոդրիգեսի հետ քննարկել է երկկողմ հարաբերությունները եւ այցելել  բժշկական կենտրոնում գտնվող Վենեսուելայի նախագահին: Ըստ նրա` Ուգո Չավեսը որոշումներ է կայացնում, կատակում եւ ծիծաղում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ Չավեսը «հիվանդասենյակից» Էլիասին կարգադրել է Լատինամերիկյան եւ կարիբյան ավազանի պետությունների գագաթաժողովին Վենեսուելայի մասնակցության վերաբերյալ:
CELAC-ի համաժողովը տեղի կունենա Չիլիի մայրաքաղաք Սանտյագոյում` հունվարի 26-ին:
Նախօրեին փոխնախագահ Մադուրոն հայտնել էր, որ Չավեսն ավարտում է հետվիրահատական վերականգնման փուլը եւ սկսում բուժման նոր փուլ:

По данным агентства AP, младший брат Уго Чавеса, президент Национальной электроэнергетической корпорации Венесуэлы Архенис Чавес, сообщил о том, что в скором времени Уго Чавес вернется на родину.
При этом точная дата возвращения будет зависеть от состояния здоровья Чавеса. Родственник президента добавил, что в последнее время восстановление лидера Венесуэлы после операции проходит хорошо.
Между тем, на сайте Национальной электроэнергетической государственной корпорации Corpoelec, руководителем которой является Архенис Чавес, появилось опровержение данной информации.
«Архенис Чавес опровергает информацию, распространенную (ранее) информационным агентством США AP, согласно которой он якобы сообщил, что его брат - президент республики Уго Чавес - вернется в страну в ближайшие дни», - говорится в заявлении.
Брат президента обратил внимание, что обнародование подобных сведений о здоровье главы государства входит «в компетенцию официальных представителей правительства». Он уточнил, что таковыми «есть и были вице-президент Николас Мадуро, а также министр связи и информации Эрнесто Вильегас».
Между тем, хорошие новости о здоровье главы Боливаринской республики сообщил в социальной сети Twitter министр иностранных дел Венесуэлы Элиас Хауа. В ходе визита в Гавану 21 января он обсудил со своим кубинским коллегой Бруно Родригесом двусторонние отношения и посетил президента Венесуэлы в медицинском центре. По его словам, Уго Чавес принимает решения, шутит и смеется, передает РИА Новости.
Как сообщает ИТАР-ТАСС, Чавес отдал «с больничной койки» инструкции Элиасу Хауа насчет участия Венесуэлы в саммите Сообщества латиноамериканских и карибских государств.
Форум CELAC состоится в чилийской столице Сантьяго 26 января.
Накануне вице-президент Мадуро сообщил, что Чавес заканчивает постоперационный период восстановления и начинает новую стадию лечения.