Թուրքիայի տարածքում, Սիրիայի հետ սահմանին տեղակայվելիք Patriot հրթիռների կայանքների առաջին մասն արդեն մարտական հերթապահության է սկսելու այս շաբաթվա վերջ։ Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի ռազմավարական գործողությունների կենտրոնի տնօրեն Գարի Դիքինը։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Hurriyet-ը, ՆԱՏՕ-ի բարձրաստիճան զինվորականը հայտնել է, որ Հոլանդիայի կողմից Թուրքիա ուղարկված Patriot համակարգերը մինչեւ շաբաթվա վերջ կտեղադրվեն եւ կանցնեն մարտական հերթապահության՝ ապահովելով Թուրքիայի սահմաններում ապրող 3,5 մլն բնակչության։
Նշենք, որ ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Գերմանիայից եկող մարտկոցները կտեղադրվեն Քահրամանմարաշում (Մարաշ), Հոլանդիայից եկողները՝ Ադանայում, ԱՄՆ-ից եկողները՝ Գազիանթեփում (Այնթափ)։

Натовские зенитно-ракетные комплексы (ЗРК) Patriot, доставленные в Турцию для размещения на границе с Сирией, до конца этой недели заступят на боевое дежурство. Об этом заявил бригадный генерал НАТО Гэри Дикин.
Как сообщает Hurriyet, представитель командования НАТО сообщил, что это произойдет после того, как первые ракеты Patriot - подразделение ПВО вооруженных сил Голландии -будут развернуты на позициях и включены в систему управления НАТО. «Тогда мы будем способны начать защиту гражданского населения», - заметил представитель Альянса.
По словам бригадного генерала Дикина, полный уровень боевой оперативной способности противовоздушной обороны НАТО на территории Турции будет достигнут до конца января.
Напомним, ранее сообщалось, что Германия разместит свои подразделения в городе Кахраманмараш (Мараш) , Голландия - в Адане, а Соединенные Штаты - в Газиантепе (Айнтап).