Ընթացիկ տարվա մայիսից Հայաստանը Եվրախորհրդում նախագահող երկիրը կդառնա: Դա շատ պատվավոր, բայց   պատասխանատու առաքելություն է: Այդ մասին այսօր՝ հունվարի 24-ի մամուլի ասուլիսում նշել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Մենք նախապատրաստում ենք այդ ժամանակաշրջանում մեր առաջնահերթությունները, համապատասխան ծրագիր է մշակվում, որը կներկայացվի ապրիլին», - նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ ծրագրի ներկայացման հետ կապված Հայաստան կայցելի Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը: 2013թ. Հայաստանը նախագահող կլինի նաեւ ՍԾՏՀ-ում:
Հայաստանում տարվա երկրորդ կեսին նախատեսվում է  «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրին մասնակից երկրների արտգործնախարարների եւ ԵՄ ներկայացուցիչների հանդիպումը:  Տարվա ընթացքում մեծ թվով այցեր եւ միջազգային ֆորումներում եւ կոնֆերանսներում Հայաստանի ներկայացուցիչների մասնակցություն է նախատեսվում:

С мая текущего года Армении будет председательствовать в СЕ. Это очень почетная, но ответственная миссия. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на пресс-конференции 24 января.
«Мы готовим наши приоритеты на этот период, разрабатывается соответствующая программа, которая будет представлена в апреле», - отметил министр, добавив, что в связи с представлением программы Армению посетит генсек СЕ. В 2013 году Армения также будет председательствовать в ОЧЭС.
Во второй половине года в Армении запланировано проведение встречи глав МИД стран, участвующих в программе Восточное партнерство и высокопоставленных представителей ЕС. В течение года предусмотрены многочисленные визиты и участие представителей Армении в международных форумах и конференциях.