Իսրայելի ԿԸՀ-ն հայտարարել է հունվարի 22-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները: 32 կուսակցություններից 12-ն են հաղթահարել ընտրական  արգելքը: Մասնակցությւնը կազմել է  67,8%:
Ըստ 19-րդ գումարման Կնեսետի ընտրությունների վերջնական արդյունքների` «Լիկուդ Բեյթենու»-ն ստացել է 31 մանդատ (23,32% ձայն), երկրորդ տեղը զբաղեցրած «Եշ Աթիդ»-ը` 19 մանդատ (14,32% ձայն), երրորդն է  «Ավոդան»` 15 մանդատ (11,39% ձայն):
Ընդհանուրը 7% ձայն են ստացել ընտրական արգելքը չհաղթահարած կուսակցությունները,  հայտնում է NEWSru.co.il-ը:
Նախնական արդյունքների համեմատ` մեկ մանդատ է ավելացրել «Հրեական տուն» կուսակցությունը (12 մանդատ), եւ համապատասխանաբար, մեկ  պատգամավորական տեղ է կորցրել «ՌԱԱՄ ԹԱԱԼ ՄԱԴԱ» արաբական դաշինքը (4 մանդատ):
Վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի գլխավորած հաղթած «Լիկուդ Բեյթեյնու» դաշինքը 120 տեղանոց Կնեսետում ստացել է 31 մանդատ:  Սպասվում է, որ հենց  նրան կհանձնարարվի նոր իշխող կոալիցիայի եւ կառավարության ձեւավորումը:
Հունվարի 24-ին` մինչ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների հրապարակումը, Իսրայելի վարչապետն արդեն առաջին հանդիպումն էր անցկացրել երկրորդ մեծ խմբակցությունը գլխավորող Յաիր Լապիդի հետ: Հաղորդվում է, որ նրանք քննարկել են ապագա կառավարության հիմնական սկզբունքները եւ պայմանավորվել շարունակել կապերը:

Центризбирком Израиля подвел итоги парламентских выборов, состоявшихся 22 января. Из 32 партийных списков, участвовавших в выборах, лишь 12 преодолели электоральный барьер. Итоговая явка составила 67,8%.
Согласно окончательным результатам выборов в Кнессет 19-го созыва: «Ликуд Бейтейну» получил 31 мандат (23,32% голосов), занявшая второе место «Еш Атид» – 19 мандатов (14,32% голосов), третья - «Авода» с 15 мандатами (11,39% голосов).
В общей сложности, около 7% голосов отданы за партии, не прошедшие электоральный барьер, сообщает NEWSru.co.il.
По сравнению с предварительными результатами, один мандат добавлен партии «Еврейский дом» (12 мандатов), и, соответственно, одно депутатское место потерял арабский блок «РААМ-ТААЛ-МАДА» (4 мандата).
Победивший блок «Ликуд – Бейтейну» во главе с премьер- министром Биньямином Нетаньяху получил 31 кресло в 120-местном Кнессете. Как ожидается, именно ему будет поручено сформировать новую правящую коалицию и кабинет министров.
24 января, еще до официального объявления результатов выборов израильский премьер уже провел первую встречу с Яиром Лапидом, возглавляющим вторую по величине фракцию. Сообщается, что они обсудили основные принципы будущего правительства и договорились продолжить контакты.