ԱՄՆ-ում ազատազրկել են ԿՀՎ նախկին աշխատակից Ջոն Կիրիակուին:  Սա 25 տարվա մեջ ԱՄն հետախուզական աշխատակիցների մասին տվյալների պաշտպանության առաջին օրենքով դատապարտումն է եղել: Կիրիակուին դատապարտել են 30 ամիս ազատազրկման:
Նախկինում Պակիստանում հակաահաբեկչական գործողությունների ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Կիրիակուի կարծիքով` իրեն դատապարտել են ԿՀՎ-ում կիրառվող հարցաքննության անօրինական եղանակները բացահայտելու համար: Դատարանը մերժել է այդ ցուցմունքը` հայտարարելով, որ ավելի վաղ Կիրիակուն կողմ էր այդ եղանակներին, հայտնում է «Ռոսբալթը»:
Նրա գործի հետաքննությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ կասկածելի ահաբեկիչների փաստաբանները ներկայացրել են անհայտ աղբյուրներից ստացված տեղեկություններ պարունակող հայցեր: Այդ հետքը եւ բերել է Կիրիակուի վրա:
Մեղադրող կողմը դատարանում հայտարարել է, որ ԿՀՎ նախկին աշխատակիցը լրագրողին բարձրաձայնել է գործակալության մեկ այլ` գաղտնի վիճակում գտնվող ծառայակցի անուն, իսկ լրագրողը տեղեկությունը փոխանցել է Գուանտանամոյի կենտրոնում դատապարտվածներից մեկի իրավապաշտպանին: Դատախազությունը մեղադրել է գործակալին նաեւ նրանում, որ վերջինս իր հուշագրությունները հրապարակելու թույլտվություն ունենալու նպատակով  խաբել է գործատուին:
Ջոն Կիրիակուն ԿՀՎ-ում աշխատել է 1990-2004 թվականներին: 2002 թվականին նա ղեկավարել է «Ալ Քաիդայի» ֆինանսական գործունեության ղեկավարման մեջ կասկածվող Աբու Զուբեյդային բռնելու գործողությունները: Որոշ հաղորդագրությունների համաձայն` Աբու Զուբեյդայի հարցաքննությունների ընթացքում 83 անգամ կիրառվել է բռնի ջրախեղդության եղանակը: Այդ տեղեկությունը Կիրիակուն 2007 թվականին հաստատել է  ABC News հեռուստաալիքին տված իր հարցազրույցի ժամանակ:

В США посадили бывшего сотрудника ЦРУ Джона Кириаку. Это первый за 25 лет случай осуждения по закону о защите сведений о сотрудниках разведки в США. Кириаку приговорили к 30 месяцам тюремного заключения.
По мнению Кириаку, который в прошлом занимал пост главы антитеррористических операций в Пакистане, его судили за то, что он разоблачил незаконные методы допроса, применявшиеся в ЦРУ. Суд отверг эти утверждения, заявив, что Кириаку ранее поддерживал применение таких методов, сообщает «Росбалт».
Расследование по его делу началось, после того как адвокаты подозреваемых террористов представили иски, в которых содержалась информация, полученная из неизвестного источника. Этот след привел к Кириаку.
Сторона обвинения заявила в суде, что бывший сотрудник ЦРУ разгласил имя другого служащего агентства, находившегося на конспиративном положении, журналисту, а тот передал его юристу, защищавшему одного из заключенных центра в Гуантанамо. Прокуроры также обвиняли агента в том, что тот лгал работодателю с целью получения разрешения на публикацию своих мемуаров.
Джон Кириаку работал в ЦРУ в 1990-2004 годах. В 2002 году он возглавлял операцию по захвату Абу Зубейды, который подозревался в руководстве финансовой деятельностью «Аль-Каиды». По некоторым сообщениям, при допросах Зубейды 83 раза применялся метод насильственного утопления. Эту информацию в 2007 году Кириаку подтвердил в своем интервью телеканалу ABC News.