Երեխաները, ովքեր պարբերաբար նախաճաշում են, զգալիորեն ավելի բարձր IQ ունեն եւ ավելի լավ են սովորում: Այսպիսին են հետազոտության արդյունքները, որն իրականացրել են Փենսիլվանիայի համալսարանի գիտնականները:
Ծնողները պետք է հիշեն, որ երեխաները լիարժեք եւ հավասարակշռված սննդի կարիք ունեն, որում պետք է լինեն սպիտակուցներ, ճարպեր, բավարար քանակությամբ ածխաջրածիններ, վիտամիններ եւ հանքային նյութեր:
Հիտնականներն ուսումնասիրել են 6 տարեկան 1269 երեխաների, որոնք ապրում են Չինաստանում եւ պարզել, որ այն երեխաները, ովքեր միշտ չէ, որ նախաճաշում են, վատ են զարգանում: Նրանց մոտ լեզվական ունակություններն ու աշխատւնակությունը ցածր է, քան ամեն առավոտ նախաճաշող երեխաների մոտ, հաղորդում է «ԱԻՖ»-ը:

Дети, которые регулярно завтракают, обладают значительно более высоким IQ и лучше учатся. Таковы результаты исследования, проведенного учеными из школы сестринского дела Пенсильванского университета.
Родителям необходимо помнить, что дети нуждаются в полноценной и сбалансированной пище, в которой должны содержаться белки, жиры, достаточное количество углеводов, витаминов и минералов.
Ученые изучили информацию о 1269 детях в возрасте 6 лет, которые проживают в Китае, и обнаружили, что дети, которые нерегулярно завтракают, хуже развиваются, а навыки речи и работоспособность у них ниже, чем у тех, кто не пренебрегает приемом пищи по утрам, передает «Аргументы и факты».