Սիրիայում Բելգիայի 70 քաղաքացի պատերազմում են ապստամբների շարքերում: Այս մասին հաղորդել է «La Libre Belgique» բելգիական թերթը` վկայակոչելով կառավարությանն ու անվտանգության ծառայություններին մոտ գտնվող աղբյուրները: Այդ աղբյուրներն անհանգստացած են Սիրիայում ջիհադին հակված նոր կենտրոններով եւ հետեւանքներով, երբ զինյալները վերադառնան Բելգիա:
Աֆղանստանից, Իրաքից, Լիբիայից եւ, հավանաբար, Մալիից հետո Բելգիան շարունակում է իր կամքին հակառակ իսլամիստ վարձկաններ մատակարարել Սիրիային: Ռիսկն այն է, որ այդ երիտասարդներից ոմանք պատրաստություն անցնելով «Ալ Քաիդայի» նման խմբավորումներում, հետագայում կարող են վերադառնալ Բելգիա եւ հարձակումներ ու ահաբեկչություններ կատարել արդեն այդ երկրներում: Նրանք կրում են արեւմտյան հագուստ, մորուք չունեն, ալկոհոլ են խմում, ծխում են եւ խոզի միս են ուտում,` «այս ամենն արվում է արեւմտյան հասարակության մեջ աննկատ մնալու համար, որի վրա մտադիր են գրոհել»:
Համաձայն «La Libre Belgique»-ի, բելգիացի մահմեդականների մեծամասնությունը «Շարիաթ Բելգիայի համար» կազմակերպության շարքերում են: Նրանք Սիրիայում պայքարում են Բաշար ալ-Ասադի դեմ: Հետախուզության տվյալներով՝ այդ երիտասարդները պայքարում են արմատական իսլամիստների եւ ապստամբ սալաֆիների կողմից:

По меньшей мере 70 граждан Бельгии воюют в рядах мятежников в Сирии. Об этом сообщает бельгийская газета «La Libre Belgique» со ссылкой на источники, близкие к правительству и службам безопасности. Эти источники встревожены новым центром притяжения джихада в Сирии и последствиями, когда бойцы вернутся в Бельгию.
После Афганистана, Ирака, Ливии и, вероятно, Мали, Бельгия продолжает вопреки своей воле снабжать исламских наемников. Риск заключается в том, что некоторые из этих молодых людей, пройдя подготовку в зонах боевых действий, получают от таких групп, как «Аль-Каида», миссию проводить атаки и сливаться в страны своего происхождения. Они носят западную одежду, не носят бороды, пьют алкоголь, курят и едят свинину – «все это делается, чтобы оставаться незамеченными и интегрироваться в общество, которое они намереваются атаковать», как отметило Министерство внутренних дел Испании после ареста 22-летнего марокканца.
Согласно «La Libre Belgique», большинство бельгийцев – из окружения распущенной организация «Шариат для Бельгии». Они борются в Сирии против Башшара аль-Асада. По данным разведки, эти молодые люди воюют на стороне радикальных исламистов и мятежников-салафитов.