Արգենտինայի նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դե Քիրշները Ֆոլքլենդյան կղզիներում տեղի ունեցած հանրաքվեն անվանել է «ծաղր»:
Ըստ Արգենտինայի առաջնորդի` այժմ նշանակություն ունի միայն ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը, իսկ «ԱՄՆ-ի Պետդեպը հայտնել է, որ Ֆոլքլենդի կղզիները մնում են տարածքային վեճի առարկա Մեծ Բրիտանիայի եւ Արգենտինայի միջեւ»: Ընդ որում Քիրշները հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն Մեծ Բրիտանիայի գլխավոր դաշնակիցն է, հայտնում է lenta.ru-ն` վկայակոչելով AFP-ին:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնն Արգենտինային կոչ էր արել հարգել Ֆոլքլենդների բնակչության ինքնորոշման իրավունքը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 10-11-ին Ֆոլքլենդներում տեղի ունեցած հանրաքվեում 98,8%-ը կողմ էին արտահայտվել Ֆոլքլենդները Մեծ Բիտանիայի տարածքում պահպանելուն:
Արգենտինայի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ Ֆոլքլենդյան կղզիների կարգավիճակի շուրջ վեճն սկսվել էր 1833թ.-ից: 1982թ. եկու պետությունների միջեւ պատերազմ էր սկսել, որը տեւել էր 74 օր: Ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվել էին 649 արգենտինացի եւ 255 բրիտանացի զինվոր:

Президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер назвала прошедший на Фолклендских островах референдум «пародией».
По словам аргентинского лидера, сейчас имеет значение лишь позиция США, а «Госдепартамент США объявил, что Фолклендские острова остаются предметом территориального спора между Великобританией и Аргентиной». При этом Киршнер напомнила, что Соединенные Штаты являются главным союзником Великобритании, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на AFP.
Ранее премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон призвал Аргентину уважать право жителей Фолклендов на самоопределение.
Напомним, что на референдуме, состоявшемся 10-11 марта, 98,8% проголосовавших высказались за сохранение за Фолклендами статуса территории Великобритании.
Спор между Аргентиной и Великобританией по поводу статуса Фолклендских островов длится с 1833 года. В 1982 году из-за островов разгорелась война между двумя государствами, которая продолжалась 74 дня. В ходе военных действий погибли 649 аргентинских и 255 британских солдат.