Bank of Cyprus-ի տնօրեն Անդրեաս Արտեմիսը հրաժարական է տվել Կիպրոսի բանկային համակարգի փրկության ծրագրերի հրապարակումից հետո:
Ավելի վաղ՝ մարտի 26-ին, Fitch Ratings Միջազգային վարկանիշային գործակալությունը մինչեւ դեֆոլտի մակարդակի նվազեցրել էր Կիպրոսի խոշորագույն բանկերի՝ Cyprus Popular Bank –ի (Ժողովրդական բանկ կամ Laiki) եւ Bank of Cyprus –ի վարկանիշները: Fitch-ը Laiki-ի երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ վարկանիշը նվազեցրել էր «В» -ից մինչեւ «D» մակարդակ (դեֆոլտ), Bank of Cyprus-ինը՝ «В» -ից մինչեւ «RD» (սահմանափակ դեֆոլտ):
Մինչ այդ հայտնի էր դարձել, որ Կիպրոսում բանկերը կբացվեն մարտի 28-ին: Պատճառները չեն ճշտվել:
Այսօր Կիպրոսի ֆինանսների նախարար Միխալիս Սարիսը հայտնել է, որ Կիպրոսի բանկերում 100 հազար եւ ավելի եվրո ակտիվ ունեցող ավանդատուները կարող են մինչեւ 40% կորուստ ունենալ ճգնաժամի դեպքում, հաղորդում է rbc-ն:
Նախօրեին եվրագոտու ֆինանսների նախարարները հաստատել էին Կիպրոսին օգնություն տրամադրելու նախագիծը՝ բանկային հատվածի վերակառուցման պայմանով: Կիպրոսը 10 միլիարդ եվրո վարկ առաջին օգնությունը կստանա 2013թ. մայիսի սկզբին՝ ESM-ից: ԵՄ-ի նախագիծը նախատեսում է «լավ» եւ «վատ» բանկերի ստեղծում (վերջինիս դերում հանդես է գալիս երկրի երկրորդ խոշոր բանկը՝ Կիպրոսի ժողովրդական բանկը):

Глава Bank of Cyprus Андреас Артемис объявил об отставке после того как были обнародованы планы по спасению банковской системы Кипра.
Ранее 26 марта Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings понизило рейтинги крупнейших банков Кипра - Cyprus Popular Bank (Народный банк или Laiki) и Bank of Cyprus – до дефолтных уровней. Fitch понизило долгосрочный и краткосрочный рейтинг Laiki с уровня «В» до «D» (дефолт), Bank of Cyprus - с уровня «В» до «RD» - (ограниченный дефолт).
До этого стало известно, что открытие банков на Кипре переносится на 28 марта. Причины не уточнялись.
Как сообщил сегодня министр финансов Кипра Михалис Саррис, вкладчики кипрских банков с активами от 100 тыс. евро могут потерять до 40% по депозитам в результате кризиса. «Точный процент еще не определен, но это будет значительная цифра», - отметил он, передает РБК.
Накануне министры финансов еврозоны утвердили план оказания помощи Кипру на условиях реструктуризации банковского сектора. Кипр получит первый транш кредита в размере 10 млрд евро в начале мая 2013г. от Европейского стабилизационного механизма ESM.Одобренный ЕС план реструктуризации банков предусматривает создание «хорошего банка» и «плохого банка» (в роли последнего выступит второй по величине банк страны - Народный банк Кипра).