Մեզ համար առայժմ հասկանալի չէ, թե ինչ է լինելու ապրիլի 19-ին «Անի» հյուրանոցում, ուր իր հանրահավաքի մասնակիցներին հրավիրել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Այդ մասին ապրիլի 16-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի փոխներկայացուցիչ Աղվան Վարդանյանը:
«Հետո հայտարարեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շարժումը ինստիտուտիցիոնալացման հետ խնդիր ունի, նաեւ վերկուսակցական կառույցի կամ քաղաքացիական ֆորումի կարիք կա: Մեզ համար այդ գործընթացը դեռ անհասկանալի է»,- նշել է Աղվան Վարդանյանը:
Նա հավաստիացրել է, որ եթե «Ժառանգության» անդամները նախաձեռնել են այդ հանդիպումը, պարտադիր կդիմեն քաղաքական ուժերին եւ կհրավիրեն, առաջին հերթին` ՀՅԴ-ին, պարզաբանելով, թե այդ ինչ հանդիպում է եւ ինչ հարցեր են բարձրացվելու: «Եթե նման հրավեր լինի, մենք միշտ պատրաստ ենք հանդիպումների եւ քննարկումների: Շարժման սկզբից մենք արտահայտել ենք մեր մոտեցումները նրա նկատմամբ: Մենք ընդգծում ենք Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շարժման կարեւորությունը եւ բարձր ենք գնահատում նրա դերը գործող ռեժիմի փոփոխության գործում, սակայն այն պետք է հստակ նպատակներ ունենա»,- ընդգծել է Աղվան Վարդանյանը:

Для нас пока еще непонятно, что произойдет 19 апреля в гостинице «Ани», куда пригласил всех присутствующих на своем митинге лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян. Об этом на пресс-конференции 16 апреля заявил вице-представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Агван Варданян.
«Потом было объявлено, что движение Раффи Ованнисяна имеет проблему институционализации, а также нуждается в надпартийной структуре или же гражданском форуме. Для нас этот процесс является все еще неопределенным», - отметил Агван Варданян.
Он заверил, что если члены «Наследия» инициировали эту встречу, то обязательно обратятся к политическим силам и пригласят, в первую очередь, АРФД, разъяснив, что это за встреча и какие вопросы будут обсуждены. «Если будет такое приглашение, мы всегда готовы к встречам и обсуждениям. Но с самого начала движения мы выразили свои подходы по отношению к нему. Мы подчеркиваем важность движения Раффи Ованнисяна и высоко оцениваем его роль в смене действующего режима, однако оно должно иметь четкие цели», - подчеркнул Агван Варданян, добавив, что у «Наследия» и АРФД были некоторые различия в подходах.