Աֆղանստանում «Թալիբան» արմատական շարժման զինյալներն այսօր` ապրիլի 19-ին, երկրի հարավային Գազնի նահանգում սպանել են տեղի ոստիկանության 13 աշխատակիցների, հայտնել են լրատվամիջոցները:
Անդար թաղամասի վարչակազմի ղեկավար Մուհամադ Քասիմ Դասթիվալի խոսքով` վաղ առավոտյան զինյալները հարձակվել են Հանդաիր շրջանի ոստիկանական ուղեկալի վրա, սպանել են ոստիկաններին, այնուհետեւ փախել են դեպքի վայրից: Պատահարը հետաքննվում է, չի բացառվում, որ դրան մասնակից կարող են լինել նաեւ տեղի բնակիչներից մի քանիսը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Աֆղանական տեղի ոստիկանությունը ստեղծվել է ավելի քան երկու տարի առաջ, նրա մեջ մտել են մոտակա բնակավայրերի բնակիչներ, ովքեր պաշտպանում են ապստամբներից իրենց ծանոթ տեղանքը: Այդ ոստիկանության զինվորների աշխատավարձն էականորեն ավելի քիչ է, քան աֆղանական ազգային ոստիկանությունում, ընդ որում նրանց տրվում են նաեւ ավտոմատներ եւ համազգեստ:
Ինչպես հայտնել է Պոժվակ տեղեկատվական գործակալությունը, Անդար թաղամասի դեպքի պատճառը եղել է ոստիկանների սխալը, ովքեր քնել են` մոռանալով պահակներ կարգել: Ուղեկալից զինյալներն առեւանգել են ոստիկանական ամենագնաց եւ 19 հատ զենք:

Боевики радикального движения «Талибан» 19 апреля утром убили 13 сотрудников афганской местной полиции в южной провинции Газни, сообщают СМИ.
По словам Мохаммада Касима Дастиваля - главы администрации уезда Андар, где произошел инцидент, рано утром боевики напали на полицейскую заставу в районе Гандаир и убили стражей порядка, после чего скрылись. Инцидент расследуется, не исключено, что к убийству причастен кто-то из местных жителей, передает РИА Новости.
Афганская местная полиция была создана в Афганистане чуть более двух лет назад, в нее входят жители близлежащих населенных пунктов, которые охраняют знакомую им местность от мятежников. Зарплата солдат этой полиции существенно ниже, чем у бойцов афганской национальной полиции, при этом государство выдает им автоматы и униформу.
Как сообщило информационное агентство Пажвак, причиной инцидента в уезде Андар стала беспечность полицейских, которые спали, забыв выставить охрану. Из расположения заставы боевики угнали полицейский внедорожник и похитили 19 единиц стрелкового оружия.