Ֆրանսիացի ընտանիքը, որ առեւանգվել էր Կամերունի հյուսիսում եւ ուղարկվել էր Նիգերիա, ազատ է արձակվել: Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, վկայակոչելով Կամերունի իշխանություններին, յոթ անձից բաղկացած ընտանիքը, այդ թվում` չորս երեխաներ, տեղափոխվել են Կամերուն եւ հանձնվել տեղական իշխանություններին: «Նրանք բոլորն էլ ողջ-առողջ են»,- նշել է Կամերունի նախագահի ներկայացուցիչը, հաղորդում է RBC-ն:
Ֆրանսահպատակները առեւանգվել էին Կամերունում 2013թ. փետրվարի 19-ին, Վազա ազգային արգելոցում, Նիգերիայի սահմանից ոչ հեռու:
Առեւանգման պատասխանատվությունը ստանձնել էր իսլամիստական «Բոկո Հարամ» խմբավորումը, որը պահանջել էր փոխանակել ֆրանսիացիներին իր ձերբակալված անդամների հետ: Սակայն Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը հայտարարել էր, թե Փարիզը բանակցություններ չի վարելու ահաբեկիչների հետ:

Французская семья, похищенная на севере Камеруна и переправленная в Нигерию, освобождена. Как передает Reuters со ссылкой на представителей властей Камеруна, семья из семи человек, в том числе четырех детей доставлена в Камерун и передана местным властям.«Они все живы и здоровы», - отметил представитель президентства Камеруна, передает «РБК».
Французские подданные были похищены в Камеруне 19 февраля 2013г. во время экскурсии по национальному парку Ваза, расположенному недалеко от границы с Нигерией.
Ответственность взяла на себя нигерийская исламистская группировка «Боко Хаарам», выступившая с требованием освободить своих мусульманских сторонников в обмен на жизни похищенных французов. Однако министр обороны Франции Жан-Ив Ле Дриан заявил, что Париж не будет вести переговоры с членами террористической организации.