Վարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է ռուսաստանյան «ԷԿՍԱՐ» ապահովագրական գործակալության գործադիր տնօրեն Պյոտր Ֆրադկովին. վերջինս ներկայացրել է իր գլխավորած գործակալության գործունեությունը:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Պյոտր Ֆյոդորովը նշել է, որ «ԷԿՍԱՐ» ընկերությունը զբաղվում է արտահանմանն ուղղված վարկավորման ապահովագրությամբ եւ ներդրումներով:
«Հայաստանն արդեն սկսել է արտահանմանն ուղղված գործարքների ապահովագրությամբ զբաղվող ընկերության ստեղծման աշխատանքները: Ստացել ենք նաեւ Եվրոպական միության եւ չեխական կողմի տեխնիկական աջակցությունը»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը՝ տեղեկացնելով, որ արդեն իսկ մշակվել է ընկերության ստեղծման մոդելն ու ճանապարհային քարտեզը:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկկողմ համագործակցության հաստատումը, փորձի փոխանակումը եւ այդ համատեքստում քննարկել փոխգործակցության հեռանկարները:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ այս ոլորտում Հայաստանի օրենսդրական դաշտին եւ զարգացման հնարավորություններին:

YEREVAN. – Armenian Acting Premier Tigran Sargsyan received Director General Petr Fradkov of the Export Insurance Agency of Russia (EXIAR).
Fradkov noted that EXIAR provides investments as well as insurance to export-oriented loans, the Armenian interim Government press service informs.
“Armenia already has begun activities toward establishing a company that will provide insurance to export-oriented dealings. We also have received technical support from the European Union and the Czech party,” Sargsyan noted, in his turn.
The interlocutors underscored the need to establish cooperation and exchange knowhow, and discussed the prospects for interaction.
Sargsyan and Fradkov also reflected on Armenia’s legislation and the development opportunities in this domain.