Ֆրանսիայում սկսվել է 2007 թվականին Նիկոլա Սարկոզիի նախընտրական քարոզարշավի` Լիբիայի այդ ժամանակվա ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Մուամար Քադաֆիի կողմից ֆինանսավորման վերաբերյալ գործի հետաքննությունը, հայտնում է «Ֆրանս Պրես» գործակալությունը:
Ֆրանսիական իրավապահ մարմիններից հայտնել են, որ հետաքննությունն սկսվել է «կաշառակերություն եւ կոռուպցիա», «կեղծիք» եւ «փողերի լվացում» հոդվածներով:
Առաջին տեղեկություններն այն մասին, որ Քադաֆիի ռեժիմը ֆինանսավորել է Սարկոզիի նախընտրական քարոզարշավը, շրջանառվել են 2011 թվականին, Քադաֆիի տապալումից ոչ շատ առաջ: Նրա որդին` Սեյֆ ալ-Իսլամը հավաստիացրել է. «Մենք ֆինանսավորել ենք նրա քարոզարշավը, եւ մենք ապացույցներ ունենք»: Նա նշել է, որ խոսքը վերաբերում է «բանկային հաշիվներին եւ փողերի փոխանցման գործողություններին», հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
2012 թվականի ֆրանսիական մամուլում հրապարակվել էր 50 մլն եվրոյի մասին: Այդպիսի թիվ նշել էր Ֆրանսիայում իր լրագրողական ակտիվ հետաքննություններով հայտնի «Մեդիապարտ» գործակալությունը: Հավանական գործարքի միջնորդը եղել է ֆրանկո-լիբիացի գործարար Զիյադ Թաքիեդինը, ով լրագրողներին հաստատել է, որ Քադաֆին Սարկոզիին ֆինանսավորել է ոչ միայն քարոզաչշավի ժամանակ, այլ նաեւ այլ նպատակների համար: «Փաստաթղթերը գոյություն ունեն: Ես դրանք տեսել եմ»,-ընդգծել է նա: Այդ ֆոնի վրա ավելի վաղ խուզարկել են նաեւ Ելիսեյան պալատի նախկին գլխավոր  քարտուղար Քլոդ Գեանի բնակարանը:

Во Франции начато расследование по делу о финансировании в 2007 году предвыборной президентской кампании Николя Саркози Муамаром Каддафи, занимавшим в то время пост главы Ливии, сообает агентство Франс Пресс.
Как уточнили во французских правоохранительных органах, расследование начато по статьям «взяточничество и коррупция», «подлог», «отмывание денег».
Впервые сведения о том, что ливийский режим, якобы, финансировал предвыборную кампанию Саркози, появились в 2011 году, незадолго до свержения Каддафи. Его сын Сейф аль- Ислам утверждал: «Мы финансировали его (Саркози) кампанию, и у нас есть доказательства». Он отметил, что речь идет о «банковских счетах, документах и операциях по переводу денежных средств», передает ИТАР-ТАСС.
В 2012 году во французской прессе речь шла о 50 млн. евро. Такую цифру привело агентство Медиапарт, известное во Франции своими громкими журналистскими расследованиями. Посредником предполагаемой сделки был франко-ливанский бизнесмен Зияд Такиеддин, который подтвердил, журналистам, что Каддафи перечислял Саркози деньги не только на предвыборную кампанию, но и на другие цели. «Документы существуют. Я их видел», - подчеркнул он. На этом фоне ранее были проведены обыски у бывшего генерального секретаря Елисейского дворца Клода Геана.