Մասաչուսեթսի համալսարանի ղեկավարությունն այսօր՝ ապրիլի 19-ի ցերեկը հայտարարել է ուսանողների ու աշխատակիցների համընդհանուր տարհանման մասին՝ «անվտանգության նկատառումներից» ելնելով:
Հատուկ հայտարարությունում բուհի ղեկավարները մարդկանց խնդրել են հանգստություն ցուցաբերել եւ կազմակերպված լքել կամպուսի տարածքը: Տարհանումը կապված է նրա հետ, որ Բոսթոնում ապրիլի 15-ի ահաբեկչության ենթադրյալ կազմակերպիչներից մեկը՝ Ջոհար Ցարնաեւը այդ համալսարանի ուսանող է, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Միաժամանակ Ուոթերթաունում (Բոսթոնի հարեւանությամբ) շարունակում է շրջափակված մնալ շենքերից մեկը, որտեղ կարող է թաքնված լինել կասկածյալներից մեկը: Սակայն հստակ տեղեկատվություն չակ, թե որտեղ է գտնվում է 19-ամյա Ցարնաեւը:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ նրա ավագ եղբայրը՝ Թամերլան Ցարնաեւը սպանվել էր ապրիլի 19-ի գիշերը՝ ոստիկանության հետ փոխհրաձգության արդյունքում: Կրտսեր եղբորը հաջողվել է փախուստի դիմել: Նրան որոնելու ընթացքում բոստոնցիներին եւ շրջակա բնակավայրերի բնակիչներին խորհուրդ է տրվել տներից դուրս չգալ եւ անծանոթների առջեւ դուռ չբացել:
Ամերիկացի քննիչների կարծիքով՝ Ցարնաեւ եղբայրները կազմակերպել եւ իրականացրել են Բոսթոնի մարաթոնի ահաբեկչությունը, որի հետեւանքով զոհվել էր 3, վիրավորվել՝ տասնյակ մարդիկ:

Руководство Массачусетского университета (город Дартмут) днем 19 апреля объявило всеобщую эвакуацию сотрудников и студентов по «соображениям безопасности».
В специальном заявлении по этому поводу руководители вуза попросили людей проявлять спокойствие и покидать территорию кампуса организованно. Эвакуация объявлена в связи с тем, что один из предполагаемых устроителей терактов в Бостоне 15 апреля - Джохар Царнаев - был зарегистрирован студентом этого университета, передает «Лента.Ру».
Тем временем в Уотертауне (соседнем пригороде Бостона) продолжается осада одного из зданий, в котором может прятаться подозреваемый. Однако точной информации о месте пребывания 19-летнего Царнаева пока нет.
Как сообщалось ранее, его старший брат Тамерлан Царнаев был убит в ночь на 19 апреля в перестрелке с полицией. Младшему удалось скрыться. На время его поисков бостонцам и жителям окрестностей рекомендовали не покидать свои дома и не открывать двери незнакомцам.
По мнению американских следователей, братья Царнаевы организовали и осуществили теракт на финише Бостонского марафона, в результате которого погибли три человека и десятки получили ранения.