Ռուսաստանը չի կարող զեղչել գազի գինը թուրք սպառողների համար, քանի որ գնի վրա ազդում է միայն շուկան։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակն՝ Անթալիայում ապրիլի 20-ին տեղի ունեցած առեւտրատնտեսական ռուս-թուրքական միջկառավարական խառը հանձնաժողովի 12-րդ նիստից հետո։
«Գազպրոմն» այսօր զբաղեցնում է Եվրոպայի շուկայի 25-30% -ը, իսկ մի տասը տարի առաջ զբաղեցնում էր մոտ 60%-ը։ Այն մրցակցում է գազի այլ մատակարարների հետ եւ մենք, որպես պետություն, չենք ազդում գների վրա, դրանց վրա ազդում է շուկան, դա առեւտրային կազմակերպությունների միջեւ պայմանավորվածությունների առարկա է», - ընդգծել է նախարարը։
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին», ավելի վաղ, նիստի ավարտին մամուլի ասուլիսի ժամանակ Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յըլդըզը հայտարարել էր, որ ինքը բարձրացրել է թուրք սպառողներին զեղչ տրամադրելու հարցը։ «Եվրոպայում գազի պահանջարկն ընկել է, իսկ Թուրքիայում, ընդհակառակը, աճել։ Մենք մեծ ծավալներով գազ ենք գնում։ Ես այդ հարցը բարձրացրել եմ բանակցությունների ընթացքում», - ասել է Յըլդըզը։ Նրա խոսքով՝ Նովակն իրեն պատասխանել է, որ հարցը կքննարկվի, «եթե կա ճկունություն դրսեւորելու հնարավորություն»։

Россия не может сделать скидки на газ турецким потребителям, потому что на цены влияет только рынок. Об этом заявил журналистам министр энергетики России Александр Новак после 12-го заседания смешанной межправительственной российско-турецкой комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которое прошло в Анталье 20 апреля.
«Газпром сегодня занимает долю рынка 25-30% в Европе, а лет десять назад занимал около 60%. Он конкурирует с другими поставщиками газа и трубопроводным транспортом, с норвежским и алжирским газом. И мы, как государство, не влияем на цены, на них влияет рынок, это предмет договоренностей между коммерческими компаниями», - подчеркнул министр.
Как передает РИА Новости, ранее в ходе пресс-конференции по окончанию заседания министр энергетики Турции Танер Йылдыз заявил, что он поднимал вопрос предоставления скидок турецким потребителям. «В Европе спрос на газ упал, а в Турции, напротив, вырос. Мы закупаем газ в больших объемах. Я поднял этот вопрос во время переговоров», - сказал Йылдыз. По его словам, Новак ответил ему, что этот вопрос будет рассмотрен, «если есть возможность проявить гибкость».