Ամերիկյան Քալիֆորնիա նահանգի Ֆրեզնոյի շրջանի՝ Լեռնային Ղարաբաղին ունեցած աջակցությունը որոշակի միջազգային դիմադրության է արժանացել։ Ադրբեջանը Ֆրեզնոյի շրջանի ղեկավարներին խնդրում է չեղյալ հայտարարել իրենց՝ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությանն աջակցելու ապրիլյան բանաձեւը։ Այս մասին հաղորդում է «The Fresno Bee»-ն։
Այդ երկրի պաշտոնյաները վերջերս շրջանի ղեկավարությանն ուղղված նամակում գրել են, որ որոշումը, թեեւ սիմվոլիկ է, բայց վտանգում է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը։ «Դա խորացնում է համայնքների միջեւ պայքարը», - Լոս Անջելեսում հայտարարել է Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի տեղակալ Ռամիլ Ղուրբանովն ու հավելել, որ դա չի նպաստի «տարածաշրջանում դիվանագիտական ու խաղաղ կարգավորման հասնելուն»։
Սակայն շրջանային վարչակազմը հրաժարվել է փոխել իր դիրքորոշումը, թեեւ ոմանք ասել են, որ պատրաստ են դրան այլ ձեւ տալ։ «Մենք մեր հայ ընկերների կողքին ենք ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում… Մենք չենք տրվի ադրբեջանցիների կողմից լավ ֆինանսավորվող լոբբիստական ջանքերին», – ասել է շրջանային վարչակազմի անդամ, շրջանի՝ Լեռնային Ղարաբաղին աջակցության բանաձեւի հեղինակ Անդրեաս Բորջասը։
Ֆրեզնոյի շրջանի՝ ապրիլի 23-ին ընդունված բանաձեւի մեջ ասվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներն ընտրել են ինքնավարությունն ու նրանց ցանկությունն անհրաժեշտ է հարգել։ Շրջանը կոչ է անում Քալիֆորնիա նահանգին ու դաշնային կառավարությանը՝ ճանաչել ԼՂ անկախությունը։
Ադրբեջանի Հանրապետությունը նախկինում էլ որոշ հարցերի կապակցությամբ բողոք էր արտահայտել։ Այս տարվա սկզբին Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսը նամակ էր գրել Ֆրեզնոյի Քալիֆորնիայի նահանգի համալսարան՝ ի նշան Լեռնային Ղարաբղի հատուկ ներկայացուցչի ելույթի դեմ բողոքի։ Ադրբեջանցի պաշտոնյաները պնդում էին, որ հյուրը՝ Ռոբերտ Ավետիսյանը, ելույթ չունենա համալսարանում։ Ֆրեզնոյի Կալիֆորնիա նահանգի համալսարանի ներկայացուցիչ Ջոն Ուելթին գրավոր պատասխանել է Ադրբեջանի պաշտոնյային. «Ֆրեզնոն որեւէ կոնկրետ դիրքորոշում չի պաշտպանում, սակայն որոշակիորեն աջակցում է մարդկանց արտահայտվելու իրավունքը եւ լսում բոլոր տեսակետները»։

Поддержка, выраженная округом Фресно американского штата Калифорния Нагорному Карабаху, вызвала определенное международное противостояние. Азербайджан, который претендует на правление спорной территорией, просит руководителей округа Фресно отменить их апрельскую резолюцию в поддержку независимости Нагорного Карабаха. Об этом сообщает «The Fresno Bee».
Чиновники этой страны в недавнем письме к руководству округа написали, что резолюция, хотя она символична, подрывает суверенитет Азербайджана. «Это усиливает борьбу между общинами»,– заявил заместитель генерального консула Азербайджана Рамиль Гурбанов в Лос-Анджелесе. Это не поможет достижению «дипломатического и мирного урегулирования в регионе».
Однако члены окружной администрации отказались изменить свою позицию, хотя некоторые говорят, что они готовы придать ей другую форму. «Мы стоим рядом с нашими армянскими друзьями как в Армении, так и Нагорном Карабахе… Мы не поддадимся хорошо финансируемым лоббистским усилиям со стороны азербайджанцев», – сказал член окружной администрации Андреас Борджас, который составил резолюцию округа в поддержку Нагорного Карабаха.
В резолюции округа Фресно, принятой 23 апреля, утверждается, что жители Нагорного Карабаха избрали самоуправление и их желания необходимо уважать. Округ настоятельно призывает штат Калифорния и федеральное правительство признать независимость региона.
Азербайджанская Республика и раньше выражала протест по некоторым вопросам. В начале этого года генеральный консул Азербайджана написал письмо в Университет штата Калифорния во Фресно в знак протеста против выступления специального представителя Нагорного Карабаха. Азербайджанский чиновники настаивал на том, чтобы гость, Роберт Аветисян, не выступал в университете. Председатель Университета штата Калифорния во Фресно Джон Уэлти письменно ответил должностному лицу из Азербайджана: «Фресно не поддерживает какую-либо конкретную позицию, но решительно поддерживает право людей высказываться и выслушивает все точки зрения».