Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն, այսօր՝ մայիսի 7-ին, ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) բարձրագույն վերահսկիչ մարմնի նախագահ դոկտոր Հարիբ Ալ Ամինիին:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ ողջունելով հյուրին՝ Նախագահը երկու բարեկամ երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման տեսանկյունից մեծապես կարեւորել է բարձրաստիճան փոխայցելությունները: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հայ եւ արաբ ժողովուրդների պատմությունը լի է բարեկամության վառ օրինակներով, եւ Հայաստանի անկախացումից ի վեր այդ պատմական ջերմ հարաբերությունները վերաճել են սերտ միջպետական հարաբերությունների:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են խոսել նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Հայաստանի եւ ԱՄԷ-ի համագործակցության մասին:
Ընդգծելով, որ վերջին տարիներին ակտիվացել են շփումները Հայաստանի եւ ԱՄԷ բարձրագույն վերահսկիչ մարմինների միջեւ եւս՝ Հանրապետության նախագահը նշել է, որ այս ոլորտը հետզհետե իր կայուն տեղն է զբաղեցնում հայ-էմիրաթական հարաբերությունների օրակարգում՝ նպաստելով նաեւ երկու պետությունների միջեւ կապերի ամրապնդմանը:
ԱՄԷ բարձրագույն վերահսկիչ մարմնի նախագահ դոկտոր Հարիբ Ալ Ամինին նշել է, որ ՀՀ վերահսկիչ պալատի հետ ձեւավորվել է բավականին արդյունավետ փոխգործակցություն եւ վստահություն է հայտնել, որ մեծ ներուժ կա խորացնելու համագործակցությունը բարձրագույն վերահսկիչ կառույցների միջեւ: Հանդիպմանը երկուստեք կարեւորվել է նաեւ այս ոլորտում փորձի փոխանակումը:

Президент Армении Серж Саргсян 7 мая принял прибывшего в Армению с официальным визитом председателя Высшего контрольного органа Объединенных Арабских Эмиратов, доктора Хариба аль-Амини.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента Армении, Серж Саргсян, приняв гостей, отметил важность взаимных визитов высокопоставленных лиц с точки зрения укрепления отношений между двумя дружественными странами и народами. Он заявил, что история армянского и арабского народов изобилует яркими примерами дружбы и после обретения Арменией независимости эти теплые отношения превратились в тесные межгосударственные отношения. Собеседники с удовлетворением коснулись также сотрудничества между Арменией и ОАЭ в рамках международных организаций.
Подчеркнув, что в последние годы активизировались контакты между высшими контрольными органами Армении и ОАЭ, президент Армении отметил, что эта сфера постепенно занимает устойчивое место в повестке армяно-эмиратских отношений, способствуя укреплению связей между двумя государствами.
Председатель Высшего контрольного органа Объединенных Арабских Эмиратов, доктор Хариб аль-Амини отметил, что с Контрольной палатой Армении сформировалось довольно эффективное сотрудничество, и выразил уверенность в том, что есть большой потенциал в углублении сотрудничества между высшими контрольными органами двух стран. На встрече обе стороны также отметили важность обмена опытом в данной сфере.