Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության նոր ղեկավար է դարձել բրազիլացի Ռոբերտու Ազեվեւդուն: Այդ մասին հայտնում է Agence France-Presse-ը` վկայակոչելով ԱՀԿ-ում Պակիստանի ներկայացուցիչ Շահիդ Բաշիրին, ով նախագահել է ընտրությունների ժամանակ: Ռոբերտու Ազեվեդուն դարձել է առաջին լատինաամերիկացին, ով գլխավորում է միջազգային առեւտրային ակումբը:
Ազեվեդուի ընտրության մասին լրատվամիջոցները հայտնել էին դեռ մայիսի 7-ին, սակայն պաշտոնապես նրա անունը չէր հաղորդվում, հայտնում է «Ֆոնտանկան»:
Նա իր պարտականությունները սկսելու է կատարել սեպտեմբերի 1-ից, երբ իր լիազորությունները կավարտի ֆրանսիացի Պասկալ Լամին: Նա կազմակերպությունը գլխավորել էր դեռ ութ տարի առաջ:
55-ամյա Ռոբերտու Ազեվեդուն ԱՀԿ-ում Բրազիլիան ներկայացնում է 2008 թվականից: Նա հայտնի դիվանագետ է եւ ավելի քան 20 տարի զբաղվում է տնտեսական հարցերով Բրազիլիայի ԱԳՆ-ում: ԱՀԿ անդամ են 154 երկրներ:

Новым руководителем Всемирной торговой организации стал бразилец Роберту Азеведу. Об этом сообщает Agence France-Presse со ссылкой на представителя Пакистана в ВТО Шахида Башира, который был председателем на выборах нового главы. Роберту Азеведу станет первым латиноамериканцем, который возглавит международный торговый клуб.
О том, что ВТО выбрала Азеведу новым руководителем, СМИ сообщили еще 7 мая. Но официально имя нового главы организации не называлось, передает «Фонтанка.Ру».
Предполагается, что Азеведу приступит к исполнению своих обязанностей 1 сентября, когда свои полномочия сложит француз Паскаль Лами. Он возглавлял организацию последние восемь лет.
55-летний Роберту Азеведу представляет Бразилию в ВТО с 2008 года. Он является карьерным дипломатом и более 20 лет занимается экономическими вопросами в бразильском Министерстве иностранных дел.
В настоящее время в ВТО входит 159 государств. Всемирная торговая организация была создана в 1995 году на базе Генерального соглашения по тарифам и торговле.