Ամերիկացի լրագրողները պարզել են, որ Թամերլան Ցարնաեւը Դաղստան կատարած այցի ընթացքում շփվել է իր հեռավոր ազգականի՝ հանրապետությունում հայտնի, այժմ բանտարկված իսլամիստ Մուհամեդ Կարտաշովի հետ։
Time ամսագրի տվյալով՝ Կարտաշովը նախկին ոստիկան է, ազատ ոճի մարտիկ եւ դաղստանյան «Արդարների միություն» կազմակերպության հիմնադիր եւ առաջնորդ, որի անդամները դեմ են մահմեդական աշխարհում ԱՄՆ-ի քաղաքականությանը։
«Արդարների միությունը» հիմնվել է 2011թ., դրա անդամներից շատերը սերտ կապեր ունեն գրոհայինների հետ, մի մասը բանտ են նստել զենք պահելու եւ ահաբեկչությանը սատարելու համար, նշում է պարբերականը։
Մայիսի 5-ին ԱԴԾ-ի աշխատակիցներն առաջին անգամ հարցաքննել էին Կարտաշովին։ Հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին հետաքրքրում էր, թե արդյոք Կարտաշովն ու Ցարնաեւը խոսել են իսլամական արմատականության մասին։ Կարտաշովի փաստաբանի խոսքով՝ իր պաշտպանյալը դրական պատասխան է տվել, բայց հայտնել է, որ հենց Ցարնաեւն է փորձել իրեն «ծայրահեղականության դրդել», իսկ զարմիկը, հակառակը, փորձում էր իրեն փրկել մոլորությունից, գրում է InoPressa-ն։
Դաղստանցիներից մեկը, որը հաճախ է Թամերլան Ցարնաեւի հետ նույն շրջապատում գտնվել, պատմել է, որ առաջին իսկ հանդիպումներից մեկի ժամանակ Ցարնաեւը համակրանքով է խոսել դաղստանյան գրոհայինների մասին եւ տարածաշրջանում խռովություններն անվանել «սրբազան պատերազմ»։ Մեկ այլ անգամ նա խոսել էր սրբազան պատերազմի մասին՝ «գլոբալ համատեքստով»։

Американские журналисты выяснили, что Тамерлан Царнаев в ходе поездки в Дагестан контактировал со своим дальним родственником - известным в республике исламистом, ныне арестованным Магомедом Карташовым.
По данным журнала Time, Карташов - бывший полицейский, борец вольного стиля и основатель и лидер дагестанской организации «Союз справедливых», члены которой нередко выступают против политики США в мусульманском мире.
«Союз справедливых» был основан в 2011 году, многие из его членов имеют тесные связи с боевиками, другие сидели в тюрьме за хранение оружия и пособничество терроризму, отмечает издание.
5 мая сотрудники ФСБ впервые допросили Карташова. Представителей спецслужбы интересовало, говорили ли Карташов с Царнаевым об исламистском радикализме. По словам адвоката Карташова, его подзащитный ответил утвердительно, но заявил, что именно Царнаев пытался «привести его к экстремизму», а кузен, наоборот, пытался спасти его от заблуждений, пишет InoPressa.
Один из дагестанцев, который не раз оказывался в компании с Тамерланом Царнаевым, рассказал, что на одной из первых встреч Царнаев выразил симпатию к дагестанским боевикам и назвал волнения в регионе «священной войной». В другой раз он уже заговорил о священной войне «в глобальном контексте».