ԳԴՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելը մայիսի 10-ին Աֆղանստան է ժամանել չհայտարարված այցով: Մերկելը ժամանել է հյուսիսային Բալհ նահանգի Մազարի Շարիֆ քաղաքում գտնվող գերմանական զինված ուժերի գլխավոր շտաբ: Նրան ուղեկցում է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Թոմաս դե Մեզերը: Այդ մասին  AFP-ին հայտնել է Մերկելի ներկայացուցիչը:
«ՌԻԱ Նովոստին» գրում է, որ նախորդ անգամ Մերկելն Աֆղանստան էր այցելել 2012թ. մարտին` դարձյալ նախապես չհայտնելով այցի մասին:  Այն ժամանակ նրան չէր հաջողվել այցելել  Քունդուզ նահանգում գտնվող ԳԴՀ-ի զինված ուժերի կայան` տարածաշրջանում  ձյան առատ տեղումների պատճառով:

Канцлер ФРГ Ангела Меркель прибыла 10 мая в Афганистан с необъявленным визитом. Меркель прибыла в генеральный штаб немецких вооруженных сил в городе Мазари-Шариф в северной провинции Балх. Ее сопровождает немецкий министр обороны Томас де Мезьер. Об этом сообщил AFP представитель Меркель.
Как пишет РИА Новости, ранее Меркель посещала Афганистан в марте 2012 года, также заранее не объявляя о визите. В тот раз ей не удалось посетить базу вооруженных сил ФРГ в провинции Кундуз из-за обильного снегопада в регионе.