Բանգլադեշում ութհարկանի շենքի փլուզման հետեւանքով զոհերի թիվն արդեն գերազանցել է հազարը: Այդ մասին մայիսի 10-ին հայտնել է զինված ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նախկինում շենքում  տեղակայված էին կարի հինգ արտադրամասեր, խանութներ եւ բանկի մասնաճյուղ, որոնցում աշխատում էր երեք հազար մարդ: Որոնողափրկարարական աշխատանքների  արդյունքում հաջողվել է փրկել  2,4 հազար մարդու: Արտակարգ պատահարի պահին շենքում գտնվող մարդկանց ճշգրիտ քանակն այդպես էլ չի ճշտվել:
Պարզվել է, որ փլուզված շենքը վթարային վիճակում է եղել: Դրա սեփականատեր Մոհամեդ Սոհել Ռանան ձերբակալվել էր ապրիլի 28-ին` Հնդկաստանի հետ սահմանն անցնելու փորձի ժամանակ: Բանգլադեշի դատարանը վճռել է կալանքի տակ վերցնել նրա ունեցվածքը:  Չկանխամտածված զանգվածային սպանության մեջ մեղավոր ճանաչվելու դեպքում Ռանային եւ ողբերգությանը մասնակից այլ անձանց մահապատիժ է սպառնում, գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Շենքի փլուզման հետ կապված` Բանգլադեշի իշխանությունները մայիսի 8-ին վճռել էին փակել կարի 18 արտադրամասեր:

Число погибших при обрушении 8-этажного здания в пригороде бангладешской столицы Дакки превысило 1 тыс человек. Об этом сообщил 10 мая официальный представитель вооруженных сил.
В здании ранее размещались пять текстильных фабрик, магазины и отделение банка, в которых, по разным данным, работало более 3 тыс человек. В результате поисково-спасательных работ удалось спасти свыше 2,4 тыс человек. Точное число находившихся в здании в момент ЧП людей так и не установлено.
Обрушившееся строение, как выяснилось, находилось в аварийном состоянии. Его владелец Мохаммед Сохель Рана был арестован 28 апреля при попытке пересечь границу с Индией. Суд Бангладеш постановил конфисковать его имущество. В случае признания виновным в непредумышленном массовом убийстве Ране и еще ряду причастных к трагедии лиц грозит смертная казнь, пишет ИТАР-ТАСС.