Մայիսի 27-ին Ռուսաստանում սկսվել է այս տարվա պետական միասնական առաջին` ռուսաց լեզվի քննությունը: Քննության սկսվելուն զուգահեռ Հեռավոր Արեւելքի սոցցանցերում էջեր են հայտնվել, որտեղ հրապարակվել են լրացված քննաթերթիկներ:
Անմիջապես արձագանքել է Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը` սպառնալով չեղյալ հայտարարել բոլոր նրանց արդյունքները, ովքեր պատասխանները տեղադրում են համացանցում: Նա նաեւ դժգոհել է, որ Ռուսաստանում կան շատ ժամային գոտիներ: Կրթության եւ գիտության նախարարությունում խոստացել են պարզել խախտումները եւ պատժել թեստերի պատասխանները հրապարակողներին, հայտնում է utro.ru-ն:
«ՎԿոնտակտե» սոցիալական ցանցը արգելափակել է մի քանի տասնյակ խմբեր` ռուսերենի ՊՄՔ-ի պատասխաններով, հայտնել է «ՎԿոնտակտեի» մամուլի քարտուղար Գեորգի Լոբուշկինը:
Սոցիալական ցանցն այդ խմբերն արգելափակել է Ռոսօբրնադզորի խնդրանքով, որն ուղարկում է հղումները: Այժմ արգելափակված է 72 խումբ` 1,5 միլիոն մասնակիցներով, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»-ը:

В России 27 мая начался первый в этом году единый государственный экзамен (ЕГЭ) - по русскому языку. Параллельно с началом экзамена на Дальнем Востоке в социальных сетях появились страницы, на которых опубликованы заполненные бланки экзаменационных листов.
На ситуацию отреагировал премьер-министр России Дмитрий Медведев,  пригрозив аннулировать результаты ЕГЭ тех, кто выкладывает ответы в Интернете. Он также посетовал, что в России много часовых поясов.  В Минобрнауки пообещали отслеживать нарушения и наказывать тех, кто публикует ответы на тесты, сообщает «Yтро.Ру».
Социальная сеть «ВКонтакте» заблокировала несколько десятков сообществ с ответами на ЕГЭ по русскому языку, сообщил пресс-секретарь «ВКонтакте» Георгий Лобушкин.
Социальная сеть заблокировала эти группы по просьбе Рособрнадзора, который присылает ссылки. Сейчас заблокировано 72 сообщества с 1,5 млн подписчиков, сообщает «Интерфакс».