Ադրբեջանի ընդդիմադիր ուժերը հայտարարել են Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհրդի ստեղծման մասին: Խորհրդի ստեղծման պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել մայիսի 28-ի ուշ երեկոյան՝ ընդդիմադիր ուժերի խորհրդակցությունից հետո, որին մասնակցել են «Բաց հասարակություն» (Սուլհադին Աքփեր), Լիբերալ կուսակցության (Ավեզ Թեմիրխան), Ժողովրդական ճակատ (Ալի Քերիմլի), Դասական ժողովրդական ճակատ (Բեյբալա Աբիլ), EL շարժման (Էլդար Նամազով) եւ «Մուսավաթ» կուսակցությունների ներկայացուցիչները:
Turan-ին Էլդար Նամազովը հայտնել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհրդի (ԴՈՒԱԽ) հիմնադիր փաստաթղթերը: Խորհրդակցության ավարտին համաձայնեցվել է ԴՈՒԱԽ-ի հիմնադիր հռչակագրի տեքստը եւ դրա կազմը: Խորհրդում ընդգրկվել են 100-ից ավելի քաղաքական գործիչներ, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներ եւ մտավորականներ:

Оппозиционные силы Азербайджана объявили о создании Национального совета демократических сил. Договоренность о создании объединенного органа оппозиции была достигнута поздно вечером 28 мая после интенсивных консультаций между ведущими оппозиционными силами страны.
В консультациях приняли участие представители партий «Открытое общество» (Сульхаддин Акпер), Либеральной партии (Авез Темирхан), Народного фронта (Али Керимли), Классического народного фронта (Бейбала Абил), движения EL (Эльдар Намазов) и «Мусават» (Иса Гамбар). Заочно к обсуждениям подключились также Рустам Ибрагимбеков, Расул Гулиев, Мирмахмуд Миралиоглу и Лала Шовкет.
Как сообщил Turan Эльдар Намазов, на встрече обсуждались учредительные документы Национального совета демократических сил (НСДС). По итогам консультаций согласован текст учредительной декларации НСДС и его состав. В НСДС вошли свыше 100 политиков, активистов гражданского общества и представителей интеллигенции.
Состав Национального совета и Учредительная Декларация будут опубликованы в ближайшее время, пишет contact.az.