Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը աշխարհին իր հանդուրժողականությունն ու բարի մտադրություններն ապացուցելու հերթական փորձն է ձեռնարկել միջմշակութային երկխոսության համաշխարհային երկրորդ համաժողովում, որն անցկացվում է «Միասին ապրել բազմամշակութային աշխարհում» կարգախոսով:
Ըստ Ալիեւ կրտսերի՝ ներկայիս համաժողովը 2008թ. սկսված Բաքվի գործընթացի շարունակությունն է: Գովաբանելով իրեն հանդուրժողականության համար՝ Ադրբեջանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Իսլամական համագործակցության կազմակերպության եւ ԵԽ-ի անդամ երկրների մշակույթների նախարարներին: «Այսինքն՝ Բաքուն նաեւ միջմշակութային կամուրջի դեր է կատարում», - նշել է Ալիեւը: «Եւ ես շատ ուրախ եմ, որ մեր ընկերները նույնպես աջակցել են այս նախաձեռնությանը եւ այսօր մեզ հետ մասնակցում են համաժողովին»:
Ըստ նրա՝ Բաքվում այդ համաժողովի անցկացումը պատահական չէ: «Քանի որ Ադրբեջանը դարեր շարունակ հայրենիք է եղել այստեղ ապրող ազգերի, բոլոր կրոնների ներկայացուցիչների համար: Մենք հպարտ ենք, որ այսօր էլ անկախ Ադրբեջանը բազմազգ եւ բազմակրոն երկիր է: Այստեղ ապրող բոլոր կրոնների, բոլոր ազգերի ներկայացուցիչները ապրում են մեկ ընտանիքի նման՝ խաղաղության, բարեկամության եւ համերաշխության պայմաններում: Դա մեր մեծ հարստությունն է, մեծ առավելությունը, եւ կարծում եմ, որ այս գործոնն էլ իր դերն է ունեցել Ադրբեջանի հաջող զարգացման համար», - լկտիաբար ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Հայերի զանգվածային ջարդերի, փախստականների եւ ամենաբարձր մակարդակով տարվող հակահայ քարոզչության մասին Իլհամ Ալիեւը, բնականաբար, չի խոսել:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев предпринял очередную попытку убедить мир в своей толерантности и добрых намерениях. Попытка была предпринята в ходе II Всемирного форума по межкультурному диалогу, который проходит в Баку под лозунгом «Жить вместе в условиях мира в мультикультурном мире».
По словам Алиева-младшего, нынешний форум – продолжение Бакинского процесса, начавшегося в 2008 году. Похвалив себя за толерантность, президент Азербайджана поблагодарил министров культуры стран-членов Организации исламского сотрудничества и Совета Европы. «То есть Баку, наряду со своей ролью, фактически, географического моста, выполняет также роль межкультурного моста», - отметил Алиев: «И я очень рад, что наши друзья тоже поддержали эту инициативу и вместе с нами участвуют сегодня в этом форуме».
По его мнению, проведение этого Форума в Баку не случайно. «Потому что Азербайджан на протяжении веков был родиной для проживающих здесь наций, представителей всех религий. Мы гордимся, что и сегодня независимый Азербайджан является многонациональной и многоконфессиональной страной. Живущие здесь представители всех религий, всех наций живут как одна семья в условиях мира, дружбы и взаимопонимания. Это наше большое богатство, большое преимущество и, считаю, что и этот фактор сыграл свою роль в успешном развитии Азербайджана», - цинично сказал Ильхам Алиев.
О массовых армянских погромах, беженцах и антиармянской пропаганде, ведущейся на самом высоком уровне, Ильхам Алиев, естественно, говорить не стал.