Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, հունիսի 2-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 250 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, հունիսի 6-ի լույս 7-ի գիշերը հակառակորդի կողմից ձեռնարկվել է նաեւ դիվերսիոն հետախուզական գործողության փորձ: Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումների ձեռնարկած աչալուրջ գործողությունների շնորհիվ ադրբեջանական բանակի հերթական սադրանքը ձախողվել է:

STEPANAKERT. – Azerbaijan violated the ceasefire, at the line of contact between the Karabakh-Azerbaijani opposing forces, around 250 times in the passing week.
On June 2-8, more than 1,500 shots were fired in the direction of Armenian positions, and by way of different-caliber weapons, the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Defense Ministry press service reports.
As a result of the preventive measures taken by the NKR Defense Army vanguard units, the adversary’s “activeness” was stopped. The Defense Army did not incur losses.