ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը Սյունիքի մարզպետի տան մոտ կատարված միջադեպը ամեն մեկի մեկնաբանության թեմա չի համարում: Ծառուկյանն իր կարծիքը հայտնել է այսօր՝ հունիսի 10-ին,  ի պատասխան խորհրդարանական թղթակիցների հարցերին:
Նրա խոսքով՝ «իրավիճակը շատ ցավալի է, սակայն դա քննարկման թեմա չէ եւ ոչ էլ այն դեպքն է, որ ամեն լրագրող ցանկացածի պես մեկնաբանի»: «Սա ցավալի է երկրի համար: Սա կորուստ է, որը ցավոտ է բոլոր կողմերի համար: Այդ պատճառով պետք է զինվենք համբերությամբ. կան տուժածներ, կան վկաներ, ինչն իրավապահներին թույլ կտա հետաքննություն անցկացնել: Մեղավորներն անպայման պետք է պատժվեն, որպեսզի նման բան չկրկնվի»,- նշեց Գագիկ Ծառուկյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 2-ին` մոտավորապես ժ. 00:10-ին,  Սյունիքի մարզպետի տան մոտ կրակոցներ էին հնչել, որոնց հետեւանքով զոհվել էր մեկ մարդ եւս երկուսը հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել էին Գորիսի բժշկական կենտրոն:   Փոխհրաձգության հետեւանքով զոհվել էր  Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը, իսկ նրա եղբայրը` ԼՂՀ-ի զորամասերից մեկի հրամանատար Արտակ Բուդաղյանը, ծանր վիրավորվել էր:  Թիկնապահ եւ միաժամանակ մարզպետի ազգական Նիկոլայ Աբրահամյանը նույնպես վիրավորվել էր: Գործի փաստով հարուցվել է քրեական գործ՝ ՔՕ-ի 104 (սպանություն) եւ 235 (ապօրինի զենք, զինամթերք կրելը, պահելը, օգտագործելը) հոդվածներով: Մարզպետի թիկնապահ Զարզանդ Նիկողոսյանը, որը վերջերս էր հայտնվել սկանդալում,   սակայն այդպես էլ չէր պատժվել, ինչպես նաեւ մարզպետի որդի 19-ամյա Տիգրանը ձերբակալվել էին: Նշենք, որ միջադեպից հետո Սուրեն Խաչատրյանը  հայտարարություն էր տարածել, որ ինքը ժամանակավորապես վայր է դնում  մարզպետի լիազորությունները՝ մինչեւ  նախաքննության ավարտը` չնայած նման բան երկրի օրենսդրությամբ նախատեսված չէ: Իսկ հունիսի 6-ին Հայաստանի կառավարությունն արդեն ընդունել էր նրա հրաժարականը:
Օրերս Սյունիքի մարզպետարանը հայտարարություն էր տարածել ողբերգական պատահարի մանրամասն նկարագրությամբ: Դեպքերը նկարահանվել էին Խաչատրյանի տան բակում տեղադրված երկու տեսախցիկներով: Տեսագրությունը  հայտնվել էր համացանցում:

YEREVAN. – Leader of Prosperous Armenia party Gagik Tsarukyan considers “not everyone must comment” on the incident that happened near the house of former Syunik Governor.
Talking to reporters on Monday, he commented on the shooting which claimed one life and wounded two people.
“This is a loss that is painful for all parties. So we all need to be patient: there are victims, there are witnesses and this will allow the law enforcement authorities to hold an investigation. The guilty must be punished for such incidents not to happen again,” he said.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, shots were fired nearby Suren Khachatryan’s home in Goris city, on June 2 at around 12:10am, as a result of which one person was killed and two others sustained gunshot wounds and were taken to Goris hospital. The person who died was Avo Budaghyan, the former Goris mayoral candidate. The wounded are Budaghyan’s brother Artak, and Nikolay Abrahamyan, a relative and bodyguard of Khachatryan. Subsequently, the wounded were transferred to capital city Yerevan.
A criminal case is launched on charges of murder and illegal carrying, possession, and use of arms and ammunition, and the Military Prosecutor’s Office is conducting the investigation.
Two people are arrested in connection with this incident. One of them is the Syunik regional governor’s son, Tigran Khachatryan, 19, and the other is the governor’s bodyguard, Zarzand Nikoghosyan.
Pursuant to his petition, Suren Khachatryan was relieved of his duties as Governor of Syunik Region last Thursday.