Իրավիճակը Պռոշյանում բավականին լարված է կատարվածի պատճառով (գյուղապետի սպանության), սակայն գյուղապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի նշանակումը կատարվել է օրենքի շրջանակում: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 12-ին, խորհրդարանում հայտարարել է փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը՝ պատասխանելով ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանի հարցին, թե «որոշ մութ ուժեր փորձում են Պռոշյանում սրել իրավիճակը՝ մինչեւ հուլիսի 14-ին կայնալիք տեղական ինքնակառավարման մարմնի ընտրությունները»:
Վարդանյանը նշել է, որ Կոտայքի մարզպետի որոշմամբ Պռոշյանի գյուղապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել մի մարդ, որը ոչ մի կերպ չի ընդունվում բնակիչների կողմից, եւ այդ նշանակումն էլ ավելի է սրում իրավիճակը:
«Որքան ես հասկանում եմ, Դուք առարկություններ չունեք Կոտայքի մարզպետի վճռի օրինականության կապակցությամբ: Տրամաբանորեն գյուղապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար պետք է լիներ գյուղապետի տեղակալը, սակայն հաշվի առնելով, որ վերջինս գյուղապետի պաշտոնի թեկնածու է, իր նշանակումն օրենքով անհնար է: Մարզպետը ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակել մի մարդու, որը կարող է իր վրա վերցնել այդ պարտականությունները», - ի պատասխան հայտնել է Գեւորգյանը՝ նշելով, որ նման հարցերում չի կարելի առաջնորդվել զգացմունքներով, այլ՝ օրենքով:
Ըստ Գեւորգյանի՝ մարզպետի գործողություններում հակաօրինական ոչինչ չկա, հաշվի առնելով, որ համայնքում բավականին լարված իրավիճակ է:
Իր հերթին Վարդանյանը նկատել է, որ ժամանակավոր պաշտոնակատարն է համայնքի ղեկավարի նախկին թեկնածուն, որը ժամանակին աննշան ձայներ էր ստացել եւ բնակիչների շրջանում հեղինակություն չի վայելում, միաժամանակ փորձում է խոչընդոտել դպրոցի տնօրենի ընտրություններին: «Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի համայնքում լարվածություն չլինի, իսկ դուք ստեղծում եք այն: Այդ պաշտոնին պետք է չեզոք մարդ նշանակվի, որը չի առաջացնի բնակչության դժգոհությունը»:

Ситуация в поселке Прошян достаточно напряженная из-за происшедшего  (убийство главы общины – ред.), однако назначение временного исполняющего обязанности руководителя местной администрации было осуществлено в рамках закона. Об этом 12 июня заявил в парламенте вице-премьер, министр территориального управления Армен Геворкян, отвечая на вопрос секретаря парламентской фракции партии АРФ Дашнакцутюн Агвана Варданяна касательно того, что «какие-то темные силы пытаются накалить ситуацию в поселке Прошян до выборов в органы местного самоуправления, которые состоятся 14 июля».
Варданян отметил, что решением губернатора Котайкской области временным исполняющим обязанности главы Прошяна назначен человек, который никак не воспринимается жителями, и это назначение еще больше усугубляет ситуацию.
«Насколько я понимаю, Вы не имеете возражения в связи с законностью решения губернатора Котайской области. По логике, временным исполняющим обязанности главы поселка должен был быть заместитель руководителя общины, однако ввиду того, что он является кандидатом на должность главы поселка, его назначение невозможно по закону. Губернатор назначил временным исполняющим обязанности человека, который смог бы взять на себя эти обязательства», - заявил в ответ Геворкян, отметив, что в таких вопросах нельзя руководствоваться эмоциями, а надо исходить из закона.
По оценке Геворкяна, в действиях губернатора нет ничего противозаконного с учетом того, что в общине достаточно напряженная ситуация.
В свою очередь, Варданян вновь заметил, что временный исполняющий обязанности – экс-кандидат на пост главы общины, кто в свое время получил незначительное число голосов и не имеет авторитета среди жителей, одновременно пытается воспрепятствовать выборам директора школы: «Мы делаем все, чтобы в поселке не было напряженности, а вы создаете ее. На эту должность должен быть назначен нейтральный человек, который не вызовет недовольство населения».