Արեւմուտքը շահագրգռված է, որպեսզի Ադրբեջանում պահպանվի կայունությունը, քանի որ վերջինս արեւմտյան երկրներին էներգակիրներ է մատակարարում: Այս մասին հունիսի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը` անդրադառնալով այն հարցին, արդյոք թուրքական բողոքի ակցիաները կկրկնվեն Ադրբեջանում:
Նրա համոզմամբ, յուրաքանչյուր երկրում, եթե փոքրիկ բողոքի ակցիան վերածվում է զանգվածային բողոքական շարժման, ապա դրան անպատճառ նպաստում են բազմաթիվ գործոններ: «Ամեն դեպքում, պետք է սպասել հետագա զարգացումներին` կապված Ստամբուլում «Ալիեւ, հեռացիր, հաջորդը դու ես» կարգախոսների հետ: Կարծում եմ` դրանց հեղինակները կարող են լինել այն ադրբեջանցիները, ովքեր սեփական երկրում զրկված են խոսքի ազատության իրավունքից»,-ընդգծել է Ասատրյանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ Թուրքիայում վերջին զանգվածային ցույցերից հետո, Բաքվում լուրջ մտավախություններ ունեն, որ նմանատիպ իրադարձություններ կարող են կրկնվել նաեւ Ադրբեջանում: «Բացի այդ, չի կարելի բացառել, որ սուննիական իսլամիստական խմբավորումները, որոնք գործում են երկրի հյուսիսում եւ իրանամետ շիական խմբավորումները կարող են Ադրբեջանում լուրջ ապակայունացնող դեր խաղալ»,-եզրափակել է Սարգիս Ասատրյանը:

Запад заинтересован в стабильности в Азербайджане, поскольку последний поставляет западным странам энергоносители. Об этом на пресс-конференции 13 июня заявил эксперт по Азербайджану Саркис Асатрян, коснувшись вероятности того, перекинутся ли протесты в Турции на Азербайджан.
По его убеждению, в любой стране, если маленькая акция протеста превращается в большое протестное движение, то этому обязательно способствует ряд факторов. «В любом случае, необходимо ждать дальнейших процессов, а в связи с лозунгами в Стамбуле «Алиев – уходи, очередь за тобой!» думаю, что их авторами могут быть азербайджанцы, лишенные права на свободу слова в собственной стране», - отметил Асатрян.
Он также добавил, что после последних массовых демонстраций в Турции в Баку есть серьезные опасения, что подобные события могут повториться также в Азербайджане. «К тому же, нельзя исключать, что исламистские, а также проиранские шиитские группировки, действующие на севере страны, могут сыграть серьезную дестабилизирующую роль в Азербайджане», - заключил Саркис Асатрян.