«Քաղաքացիական պլատֆորմը» չի մասնակցի Մոսկվայի քաղաքապետի արտահերթ ընտրություններին, որոնք կկայանան այս տարվա սեպտեմբերին: Այս մասին հունիսի 13-ին հայտարարել է կուսակցության ղեկավար Միխայիլ Պրոխորովը:
Իր որոշումը գործարարը բացատրում է նրանով, որ իր կուսակցությունը չի ցանկանում «մասնակցել գործող քաղաքապետի լիազորությունների երկարաձգման գործընթացին»: Քաղաքական գործիչը կոչ է արել հետեւել իր կուսակցության եւ մյուս ընդդիմադիր կուսակցությունների օրինակին, հաղորդում է Utro.ru-ն: Նա ընդգծել է, որ ընտրություններից հրաժարվելը ոչ թե բոյկոտ է, այլ սկզբունքային դիրքորոշում: Դրա հետ մեկտեղ Պրոխորովը չի պատասխանել այն հարցին արդյոք սատարելու է քաղաքապետի որեւէ թեկնածուի, մասնավորապես` Ալեքսեյ Նավալնիին:
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայի քաղաքապետի պաշտոնը թափուր է մնացել այն բանից հետո, ինչ հունիսի 4-ին Սերգեյ Սոբյանինը հայտարարել է, որ մտադիր է պաշտոնաթող լինել` արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու համար:
Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդունել է նրա հրաժարականն ու հաջողություն մաղթել: Նա ընտրություններին մասնակցելու է որպես ինքնառաջադրված թեկնածու:
Ընտրություններին մտադիր է մասնակցել նաեւ «Ձախ ճակատի» համակարգող Սերգեյ Ուդալցովը, ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնին, կոմունիստ Իվան Մելնիկովը եւ այլք:
Մոսկվայի քաղաքապետի թեկնածուների գրանցումը մեկնարկել է հունիսի 11-ին եւ կշարունակվի մինչեւ հուլիսի 10-ը: Ընտրությունները կկայանան սեպտեմբերի 8-ին:

«Гражданская платформа» (ГП) не примет участия в досрочных выборах мэра Москвы в сентябре этого года. Об этом 13 июня заявил глава партии Михаил Прохоров.
Свое решение бизнесмен объяснил тем, что его партия не хочет «принимать участие в процедуре продления лицензии действующего мэра». Политик призвал последовать примеру ГП и остальные оппозиционные партии, сообщает «Yтро.Ру». Прохоров подчеркнул, что отказ от выборов является не бойкотом, а принципиальной позицией. Вместе с тем бизнесмен не стал отвечать на вопрос, будет ли он поддерживать кого-либо из других кандидатов на пост мэра, в частности - Алексея Навального.
Напомним, должность мэра Москвы оказалась свободной после того, как 4 июня Сергей Собянин объявил о намерении уйти в отставку для участия в досрочных выборах.
Мэр Москвы уходит в отставку для участия в новых выборах
Президент Владимир Путин отставку принял и пожелал мэру успеха. Сергей Собянин будет участвовать в выборах в качестве самовыдвиженца.
Путин принял отставку мэра Москвы
Кроме того, о намерении участвовать в выборах уже заявили находящийся под домашним арестом координатор «Левого фронта» Сергей Удальцов, оппозиционер Алексей Навальный, лидер «Яблока» Сергей Митрохин, лидер трэш-метал группы «Коррозия металла» Сергей (Паук) Троицкий, член ЛДПР Владимир Овсянников и коммунист Иван Мельников.
Регистрации кандидатов на пост мэра Москвы стартовала 11 июня и продлится до 10 июля. Выборы состоятся 8 сентября.