Այսօր Հայաստանում կկայանա պետական ավարտական եւ միասնական քննություն «Օտար լեզու» առարկայից: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի (ԳԹԿ) Արտաքին համագործակցության բաժնի պետ Արա Իսպիրյանը:
Նա նշեց, որ «Անգլերենից» քննություն կհանձնի ավելի քան 7000 դիմորդ, 400-ական դիմորդ քննություն կհանձնի գերմաներենից եւ ֆրանսերենից, իսկ իսպաներենից, իտալերենից եւ պարսկերենից` 15-ական դիմորդ:
Ինչ վերաբերում է հունիսի 11-ին կայացած «Մաթեմատիկա» քննությանը, ապա Արա Իսպիրյանն ասաց, որ մոտ 170 բացակա է եղել, քննությանը մասնակցել է 6700 դիմորդ, միջին միավորը 12-ն է, դիմորդների 16 տոկոսը չի հաղթահարել նվազագույն շեմը, 70 դիմորդ ստացել է առավելագույն 20 միավոր:

YEREVAN. – The Armenian university applicants will write foreign language examinations on Friday.
Assessment and Testing Center External Cooperation Department Head Ara Ispiryan told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
He noted that more than 7,000 applicants will write English-language exams, 400 applicants, each, will write German- and French-language exams, and 15 applicants, each, will write Spanish-, Italian- and Farsi-language exams.
As for the results of the mathematics exams that were written on Tuesday, Ispiryan informed that there were about 170 absents, and 6,700 applicants wrote this examination. The average score was 12 points, sixteen percent could not obtain the minimum score, whereas 70 applicants scored a perfect 20 points.