Երեւանի Մ. Հերացիի անվան պետական բժշկական համալսարանում, այսօր՝ հունիսի 14-ին, տեղի է ունեցել Դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովը, որը կազմակերպել էր Հայաստանի Դեղ արտադրողների եւ ներմուծողների միությունը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների զարգացման եւ շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի, ՀՀ Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի եւ Զարգացման հայկական գործակալության աջակցությամբ։ Համաժողովի նպատակն էր ներկայացնել Հայաստանի վերջին դեղագործական ձեռբերումները, քննարկել ընդհանուր խնդիրներ եւ նոր նախագծեր, ինչպես նաեւ նպաստել նոր համագործակցությունների եւ կապերի ստեղծմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ավելի քան 500 բժիշկներ, դեղատնային ցանցերի, տեղական եւ օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների աշխատակիցներ, գիտնականներ եւ փորձագետներ Երեւանից, Հայաստանի տարբեր մարզերից եւ արտերկրից։ Համաժողովի ընթացքում մասնակիցներին ողջունել են ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Հարությունյանը եւ ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Քարեն Հիլիարդը, ովքեր կարեւորել են դեղագործության ոլորտի դերը տնտեսության զարգացման գործում եւ հավաստել իրենց պատրաստակամությունն աջակցելու ոլորտի ներկայացուցիչներին։ Գալիք տարիներին, իր «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի միջոցով ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կաջակցի տեղական դեղագործական ընկերություններին արտադրությունը պատշաճ արտադրական գործունեության (ՊԱԳ) պահանջներին համապատասխանեցման, միջազգային ստանդարտների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման, որակյալ մասնագետների պատրաստման եւ արտահանման խթանման գործում։
«Հայաստանի ձեռքբերումները դեղագործության ոլորտում» խորագրով նիստում ներկայացվել են Հայաստանի դեղագործության ոլորտի վերջին ձեռքբերումները, նոր զարգացումները, ընթացիկ բարեփոխումներն ու զարգացման ռազմավարությունները։ Համաժողովի երկրորդ մասում օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների ներկայացուցիչները ներկայացրեցին միջազգային լավագույն փորձն ու դեղարտադրության այն չափանիշները, որոնցով առաջնորդվում են աշխարհի առաջատար դեղարտադրողները։ Ելույթ ունեցողների թվում էին վրացական GMP ընկերության տնօրեն Գեորգի Անտաձեն, Ճապոնական Մինոֆագեն գիտահետազոտական լաբորատորիայի տնօրեն Հիդեո Ինուեն, ինչպես նաեւ Աստելլաս, Էգիս, Գեդեոն Ռիխտեր եւ Պֆայզեր ընկերությունների ներկայացուցիչները։
Համաժողովին զուգահեռ անցկացվել է նաեւ «Ֆարմա Արմենիա ԷՔՍՊՈ» ամենամյա  դեղագործական ցուցահանդեսը, որին ներկայացել են 20 կազմակերպություններ։

YEREVAN. – The Fifth International Pharmaceutical Competitiveness Conference was held in Yerevan at the State Medical University of Armenia after Heratsi on Friday, organized by the Medicine Producers’ and Importers’ Union of Armenia with the support of the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project, the Industrial Development Fund of Armenia, and the Armenian Development Agency.
The purpose of the conference was to present the latest pharmaceutical accomplishments in Armenia, discuss common issues and new projects, and to contribute to strengthening partnerships.
Participants included over 500 doctors, representatives of pharmacies, local and international pharmaceutical companies, scientists and experts from Yerevan, the Armenian provinces, and abroad.
Minister of Health Derenik Dumanyan, Deputy Minister of Economy Tigran Harutyunyan, and USAID/Armenia Mission Director Karen Hilliard delivered opening remarks emphasizing the role of the pharmaceutical sector in economic development and stating their readiness to support sector representatives.
In the coming years, through its EDMC project, USAID will support local small and medium enterprises to align local production with good manufacturing practices (GMP), increase awareness of international standards, develop skilled specialists, and promote exports.
The first session of the conference, entitled “Pharmaceutical Achievements of Armenia”, focused on the latest achievements and benefits of the Armenian pharmaceutical market, as well as on new developments, ongoing reforms and development strategies. During the second part of the conference, the representatives of foreign pharmaceutical companies presented international best practices and the pharmaceutical production standards used abroad. Participants heard from the General Manager of the Georgian GMP Pharmaceuticals company George Antadze, the Director of the Japanese Minophagen Pharmaceutical Research Laboratory, and representatives of Astellas Pharma, Egis Pharmaceuticals, Gideon Richter, Pfizer and other companies.
Pharma Armenia EXPO, the annual specialized exhibition of pharmaceutics, was held in parallel with the conference with the participation of 20 companies.