Իշխանափոխության պարագայում Վրաստանում արտաքին քաղաքականության ոլորտում լուրջ փոփոխություններ տեղի չունեցան: Այս մասին հունիսի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է փորձագետ Ջոննի Մելիքյանը:
«Տարածաշրջանային հավասարակշռության մասին խոսվում էր նաեւ Միխայիլ Սահակաշվիլիի կառավարման ժամանակ: Անգամ 2011թ ընդունված Վրաստանի Ազգային անվտանգության դոկտրինայում գրված է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները շատ կարեւոր են, ռազմավարական են համարվում նաեւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները»,-ընդգծել է Ջոննի Մելիքյանը` Վրաստանի համար Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը պայմանավորելով էներգետիկ անվտանգությամբ եւ ադրբեջանական գազից երկրի կախվածությամբ:
Նրա համոզմամբ` վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի թիմն իշխանության գալով` փորձեց իր արտաքին քաղաքականության հիմքում պրագմատիզմ դնել: «Մինչեւ հոկտեմբեր պետք չէ ակնկալել իրական փոփոխություններ, սակայն հոկտեմբերից հետո կարող են նոր գործընթացներ սկսվել»,-ասել է փորձագետը, ընդգծելով, որ այսօրվա դրությամբ ռուս-վրացական հարաբերությունները կարգավորվում են, եւ արդեն նկատելի է առաջընթացը առեւտրային եւ տնտեսական կապերում:

Со сменой власти никакого серьезного изменения во внешней политике Грузии не произошло. Об этом на пресс-конференции 14 июня заявил эксперт Джонни Меликян.
«О региональном балансе говорилось также во времена правления Михаила Саакашвили. Даже в Доктрине национальной безопасности Грузии, принятой в 2011 году, написано, что отношения с Арменией являются очень важными, также стратегическим являются отношения с Азербайджаном», - отметил Джонни Меликян, обусловив важность для Грузии сотрудничества с Азербайджаном энергетической безопасностью и зависимостью страны от азербайджанского газа.
По его убеждению, команда премьер-министра Бидзины Иванишвили, придя к власти, попыталась в своей внешней политике исходить из прагматизма. «До октября не следует ожидать реальных изменений, однако после октября могут иметь место какие-то новые процессы», - сказал эксперт, подчеркнув, что на сегодняшний день отношения с Россией идут на улучшение, и уже заметен прогресс в российско-грузинских торговых и экономических связях.