Ռուսաստան առանց վիզայի մեկնած արտասահմանցիներին կարող են միգրացիոն պարտամուրհակներ պարտադրել: Համապատասխան օրենքներում փոփոխությունները մշակել են Պետդումայի պատգամավորներ Ալեքսեյ Ժուրավլյովը («Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության անդամ, «Ռոդինա» կուսակցության նախագահ)  եւ Սերգեյ Ժիգարյովը (ՌԼԴԿ), գրում է «Կոմերսանտը»:
Օրինագծի տեղեկանք-հիմնավորումում ասվում է, որ 2012թ. ՌԴ է մուտք գործել  15,88 միլիոն մարդ, ընդ որում՝ տրվել է աշխատանքի 1,34 միլիոն  թույլտվություն: «Նշված թվերն արտացոլում են միայն պաշտոնական վիճակագրությունը: Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների` երկրի տարածքում մշտապես գտնվում են 3-7 միլիոն ապօրինի ներգաղթյալներ», — ասված է փաստաթղթում:
Պատգամավորները նշում են, որ  2012թ.  ՌԴ-ից արտաքսվել էր 35 հազար 134 մարդ, իսկ Միջին Ասիայից քաղաքացու արտաքսման միջին արժեքը կազմում է  30-40 հազար ռուբլի: Տվյալ ծախսերը չարդարացված ծանրաբեռնվածություն են ստեղծում երկրի բյուջեի համար, կարծում են օրինագծի հեղինակները:
Օրինագծի ընդունումը թույլ կտա ՌԴ-ի բյուջե ներգրավել տարեկան մինչեւ  225 միլիարդ ռուբլի հավելյալ միջոցներ:   Միգրացիոն պարտավորագիրն անվանական առանց տոկոսի գանձապետական փաստաթուղթ է:  Արտասահմանցի քաղաքացին այն պարտադիր պետք է մարի Ռուսաստանից մեկնելիս:

Иностранцев, въезжающих в Россию без визы, могут обязать приобретать миграционный вексель. Соответствующие поправки к федеральным законам «О порядке выезда из РФ и въезда в РФ» и «О правовом положении иностранных граждан в РФ» разработали депутаты Госдумы Алексей Журавлев (член фракции «Единая Россия», председатель партии «Родина») и Сергей Жигарев (ЛДПР), пишет газета «Коммерсантъ».
В пояснительной записке к законопроекту говорится, что в 2012 году на территорию РФ въехали 15,88 миллиона человек, причем выдано 1,34 млн разрешений на работу. «Указанные цифры отражают только официальную статистику. По неофициальным данным, на территории страны постоянно находится от 3 млн до 7 миллионов нелегальных трудовых мигрантов», — говорится в документе.
Депутаты отмечают, что в 2012 году из РФ было депортировано 35 тысяч 134 человека, а средняя стоимость депортации гражданина из стран Средней Азии составляет от 30 тысяч до 40 тысяч рублей. Данные расходы создают неоправданную нагрузку на бюджет страны и перечеркивают эффект для экономики государства от труда иностранных мигрантов, считают авторы законопроекта.
Принятие законопроекта позволит привлечь в бюджет РФ дополнительные средства в объеме до 225 млрд рублей в год, подсчитали депутаты, взяв за основу номинал миграционного векселя (30 тысяч рублей) и количество мигрантов в течение года (7,5 миллиона человек). Миграционный вексель будет представлять собой именной беспроцентный казначейский вексель. Являясь безусловным финансовым обязательством, он будет подлежать погашению при выезде иностранного гражданина из России.