Վրացի զբոսաշրջիկներն էլ պետք է Հայաստան այցելեն: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 19-ին լրագրողներին հայտնեց Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանը: «Եթե հայ զբոսաշրջիկները մեկնում են Վրաստան, նպաստում այդ երկրի բարօրությանը, ապա մենք էլ պետք է ձգտենք, որ վրացի զբոսաշրջիկներն էլ այցելեն Հայաստան», – ասաց Մինասյանը:
Դիտարկմանը, թե Հայաստանում հանգստի գները զգալի բարձր են, նա պատասխանեց, որ պետությունը կարող է զբոսաշրջային ոլորտին աջակցության ծրագիր կազմել՝ տեղի առանձնահատկությունները հաշվի առնելով:
«Օրինակ, Բելառուսում ամեն մի անհատ ձեռնարկատեր, որը ցանկանում է զբոսաշրջիկների հյուրընկալել, պետք է ծառայությունների նվազագույն ցանկ ներկայացնի: Այդ պարագայում նա 10 տարով ազատվում է բոլոր հարկերից, որպեսզի շահագրգռվի գումար ներդնելու եւ աշխատելու հարցում: Այժմ երկրում զգալի ավելացել է Ռուսաստանից եւ Մերձբալթիկայից ժամանող զբոսաշրջիկների հոսքը:
Թուրքիայում, օրինակ, 3 – 4 տարի զբոսաշրջային ընկերությունների համար սուբսիդիաներ էին գործում՝ 100 դոլար՝ ամեն մի հանգստացողի դիմաց: Սրանք բոլորն օրինակներ են: Անպայման չէ կրկնօրինակել դրանք, պետք է մեզ համար առավել համապատասխան մոդել որոշել», – ամփոփեց Մինասյանը:

Грузинские туристы тоже должны приезжать в Армению. Об этом заявил журналистам 19 июня ректор Армянского института туризма Роберт Минасян. «Если армянские туристы едут в Грузию, повышают благосостояние этой страны, то мы должны стремиться к тому, чтобы и грузинские туристы приезжали к нам», – сказал Минасян.
На замечание о том, что цены на отдых в Армении гораздо выше, он  ответил, что государство может составить план поддержки туристической отрасли с учетом местных особенностей. «Например, в Белоруссии каждый  индивидуальной предприниматель, который хотел принимать туристов, должен был предлагать минимальный набор услуг. В этом случае его на 10 лет освобождали от всех налогов, чтобы бизнесмен был заинтересован вкладывать сумму и работать. Теперь приток в страну туристов из России и Прибалтики значительно вырос. В Турции, например, в течение 3 – 4  лет действовали субсидии для турфирм: 100 долларов за каждого приехавшего отдыхающего. Все это примеры. Необязательно копировать их, нужно придумать наиболее подходящую для нас модель», – заключил Минасян.