«Գազպրոմի» նախագահ Ալեքսեյ Միլլերի հետ Մոսկվայում օրերս քննարկվել են «ՀայՌուսգազարդի» ՀՀ կառավարությանը պատկանող 20% բաժնեմասը ռուսական կողմին փոխանցելու հարցերը, սակայն որեւէ որոշում դեռ չի կայացվել: Այդ մասին այսօր՝ հունիսի 19-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
«Որեւիցե գործարք կատարված չէ, այս պահին բանակցություններ են ընթանում, բանակցությունների սեղանին դրված է 20 տոկոս բաժնետոմսեր տալ-չտալու հարցը, բայց բանակցությունների սեղանին դրված է ոչ միայն այդ հարցը, կան նաեւ այլ հարցեր»,-նշեց Ա. Մովսիսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ մինչեւ ամսվա վերջ բանակցությունները կավարտվեն: Ա. Մովսիսյանը հավաստիացրեց, որ կանեն այնպես, որ «ՀայՌուսգազարդում» 100% բաժնեմաս ստանալուց հետո «Գազպրոմը» կամայականությունների չդիմի, այլ Հայաստանին երկարատեւ ժամանակաշրջանի համար ապահովի կայուն գազամատակարարում;
Հիշեցնենք, որ «ՀայՌուսգազարդի» բաժնետոմսերի 80%-ը ներկայում պատկանում է «Գազպրոմին», 20%-ը՝ ՀՀ կառավարությանը:

YEREVAN. – The matter of transferring the Armenian government’s shares in ArmRusGazprom to the Russian side was recently discussed in Moscow with Chairman Alexey Miller of the Board of Directors of Russian energy Gazprom Company.
Armenia’s Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan told the aforesaid during a briefing with news reporters on Wednesday.
“[But] no deal is made. The negotiations are underway at this time, but not solely this matter is put on the negotiating table; there are other matters, too,” Movsisyan added.
He informed that the talks will be completed before the end of the month.
The minister assured, however, that they will see to it that Gazprom would not resort to arbitrariness once it receives 100 percent of the shares of Armenia’s ArmRusGazprom Company, and that it will ensure a stable and a long-term natural gas supply to Armenia.
At present, 80 percent of the shares in ArmRusGazprom belong to Gazprom and the remaining 20 percent belong to the Government of Armenia.