Քաղաքացիներն իրավունք ունեն պահանջելու իրենց բնակելի տների վերելակների փորձաքննություն իրականացնել: Այս մասին հունիսին 20-ին լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի ԱԻՆ Տխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնի գլխավոր փորձագետ Լուսինե Հովհաննիսյանը: Կենտրոնն առնվազն տարին մեկ ստուգում է վերելակները, սակայն բազմիցս արտահերթ ստուգումներ են իրականացվել` բնակիչների պահանջով: «Այս դեպքում փորձաքննության համար վճարում են բնակիչները: Սակայն բնակելի շենքերի համար մենք ինքնարժեքից ցածր գին ենք սահմանել` 2930 դրամ»,-նկատել է Հովհաննիսյանը: Համեմատության համար` ոչ բնակելի շինություններում վերելակները ստուգվում են 20 հազար դրամով:
Նա բացառել է սեփականատերերի հետ որեւէ ապօրինի պայմանավորվածության հնարավորությունը. սխալ փորձագիտական եզրակացության համար սահմանվում է 500 հազար դրամ տուգանք, առանձին դեպքերում` քրեական պատիժ: Ընդ որում, փորձագետը հավաստիացրել է, որ ստուգման օրը լիֆտը «ռետուշավորել» չի հաջողվի: «Եթե խցում աղոտ լույս է, կամ ներկն է պլոկվել, մեզ համար այնքան էլ կարեւոր չէ. մենք ստուգում ենք հիմնական անվտանգության հանգույցները: Եթե ճոպանները կամ էլեկտրատեխնիկան սարքին չեն, որեւէ կոսմետիկական միջոցներով դա չես թաքցնի»,-բացատրել է ԱԻՆ ներկայացուցիչը:
Հովհաննիսյանը հավելել է, որ վերելակում յուրաքանչյուր դժբախտ պատահար մանրամասն փորձագիտություն է պահանջում, քանի որ վերելակի համար պատասխանատվությունը բոլորի վրա` խցիկ մտնողից, մինչեւ անվտանգության համար պատասխանատու անձ: «Երբեմն խախտվում են վերելակից օգտվելու կանոնները, կամ էլ ոչ պրոֆեսիենալները փորձում են տարհանել տուժածներին: Դա կարող է ողբերգական հետեւանքների հանգեցնել»,-եզրափակել է նա:

Граждане имеют право требовать провести экспертизу лифтов в своих жилых домах. Об этом заявила журналистам 20 июня главный эксперт Национального центра технической безопасности МЧС Армении Лусине Ованнисян. Центр проверяет лифты не реже одного раза в год, но в ряде случаев проверки проводились и вне очереди, по требованию жителей. «Тут за экспертизу платит житель, потребовавший ее. Но для жилых домов мы установили расценку ниже ее реальной стоимости, в 2930 драмов», – заметила Ованнисян. Для сравнения: в нежилых зданиях лифты проверяются уже за 20 тысяч драмов.
Она исключила вероятность каких-либо незаконных договоренностей с владельцем: неверное экспертное заключение карается штрафом в 500 тысяч минимальных размеров оплаты труда, а в отдельных случаях – уголовным наказанием. При этом, заверила эксперт, «подретушировать» лифт в день проверки не получится. «Если в кабине тусклый свет или облупилась краска, для нас это не столь важно: мы проверяем основные узлы безопасности. Если тросы или электротехника не в порядке, никакая косметика этого не заменит», – пояснила представитель МЧС.
Ованнисян добавила, что каждый несчастный случай в лифте требует подробной экспертизы, так как ответственность за состояние лифта несет не только кондоминиум, но и каждый, кто садится в кабину. «Иногда нарушаются правила пользования лифтом, или же непрофессионалы пытаются эвакуировать застрявших. Это может приводить к трагическим последствиям», – заключила она.